StoryEditor

Amazone Precea-TCC – wydajny siew na dużej szerokości

Oferta siewników punktowych Amazone została poszerzona o nowe zaczepiane maszyny Precea 900-TCC i Precea 1200-TCC. Ich szerokość robocza wynosi odpowiednio 9 i 12 m. Producent informuje, że nowe siewniki pozwalają na precyzyjny siew kukurydzy z prędkością nawet 15 km/h.
30.05.2023., 15:05h
Nowe siewniki Amazone zostały przygotowane z myślą o dużych gospodarstwach i firmach usługowych. Nowe siewniki Amazone Precea-TCC są wyposażone w centralny zbiornik nasion o pojemności 2000 l, co pozwala napełniać go nasionami kukurydzy spakowanymi w worki typu big-bag. Nowy system doprowadzania nasion Central Seed Supply odpowiada za transportowanie w strumieniu powietrza nasion ze zbiornika centralnego do zespołów pojedynkujących nasiona. Tam materiał siewny gromadzony jest w niewielkich pojemnikach, osobno dla każdego rzędu. Po osiągnięciu maksymalnego poziomu napełnienia nasiona automatycznie blokują strumień powietrza co prowadzi do zatrzymania transportu nasion. Jeśli poziom spadnie, to strumień powietrza uruchamia się automatycznie i ponownie napełnia zbiorniki. System automatycznie napełnia każdy z rzędów bez stosowania skomplikowanych czujników i układów elektronicznych.
Pojedynkowanie nasion
Nasiona pojedynkowane są w aparatach PreTeC, które wykorzystują nadciśnienie. Oznacza to, że nasiona dociskane są do tarczy wysiewających przez sprężone powietrze. W konstrukcji aparatu uszczelka obraca się wraz z tarczą nasienną, co zdaniem producenta obniża pobór energii elektrycznej do napędu każdej z tarcz nasiennych. Automatycznie działający system SmartControl odpowiada za regulację zgarniaczy co zapobiega przepustom i podwójnemu wysiewowi. Po przerwaniu nadciśnienia ziarno wdmuchiwane jest w redlinę nasienną, następnie zatrzymywane i dociskane jest przez rolkę wychwytującą.
Sekcje wysiewające mają hydraulicznie regulowany docisk. Dzięki automatycznej regulacji siły docisku Smartforce siewnik precyzyjnie utrzymuje głębokość siewu. Wszystkie aparaty dozujące mają elektryczny napęd ElectroDrive, co pozwala na wygodną zmianę obsady roślin bezpośrednio z terminala ISOBUS. Gdy siewnik współpracuje z GPS możliwy jest wysiew z różną obsadą na fragmentach kola z dobrą i gorszą glebą. Współpracując z GPS siewnik automatycznie rozłącza sekcje, co pozwala oszczędzać nasiona na klinach, a także wygodnie pracować pielnikiem przy mechanicznym odchwaszczaniu plantacji.
Dokładny siew także na zakrętach
Dzięki elektrycznemu napędowi tarcz wysiewających i  systemowi CurveControl odległość pomiędzy roślinami podczas siewu na zakrętach na skrajnych sekcjach jest taka sama. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu żyroskopów na lewym i prawym skraju ramy, które są pomocne w dokładnym określeniu prędkości na zewnątrz i wewnątrz łuku. Informacja ta trafia do jednostki sterującej, która automatycznie dostosowuje prędkość obrotową tarcz nasiennych w każdej sekcji wysiewającej.
Duży zbiornik nawozu
Precea-TCC dysponuje dwukomorowym zbiornikiem nawozu o łącznej pojemności 6000 l. Każdy ze zbiorników ma oddzielny aparat wysiewający napędzany elektrycznie połączony z głowicą rozdzielającą. Umożliwia to rozłączanie dozowania nawozu na klinach na połowie szerokości siewnika. Nawóz dozowany jest przez redlice FerTec Twin HD Delta. Wystarczy jeden raz wyregulować różnicę pomiędzy głębokością siewu a głębokością aplikacji nawozu, po tym po każdej zmianie głębokości siewu automatycznie zmieniać się będzie głębokość aplikowania nawozu. 
Nie ugniatać przed siewem
Układ jezdny siewników Amazone Precea-TCC, które mają 12 lub 16 sekcji wysiewających wyposażony jest w teleskopowo rozsuwana oś. Pozwala to tak ustawić koła, aby ich ślady biegły dokładnie pomiędzy rzędami wysiewanych roślin. 
Obecnie nowe siewniki Precea-TCC oferowane są z wersji z sekcjami wysiewającymi w rozstawie 70, 75 i 80 cm(zależnie od preferencji odbiorców w różnych krajach). Wkrótce zostaną wprowadzone wersje z rozstawem sekcji 45 i 50 cm wyposażone w 18 lub 24 jednostki wysiewające, co pozwalać będzie wysiewać takie gatunki jak rzepak, buraki cukrowe i soję.

fot. firmowe
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 13:54