StoryEditor

Bednar wprowadza nowości na rynek! Co przygotował producent maszyn na 2025 r.?

Bednar rozszerza ofertę maszyn rolniczych na 2025 rok. Nowe pielniki, agregaty i siewniki mają wspierać różne profile produkcji gospodarstw rolnych.

06.11.2024., 08:58h

Na początku sezonu 2025 Bednar przygotował kilka premierowych maszyn rolniczych, które mają odpowiadać na potrzeby gospodarstw o różnych profilach produkcji.

Niedawno pisaliśmy o nowych wałach nożowych, który zapowiedział Bednar – Speed Chop SC_F i Duracut TE, których specyfikacje przedstawiliśmy w artykule pt. „Bednar prezentuje nowe wały nożowe do międzyplonów i resztek pożniwnych”. Teraz przedstawiamy kolejne propozycje od tego producenta. Sprawdźmy, co nowego Bednar zaproponował w ramach swoich zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń na 2025 rok?

Pielnik Roto-Master RMN – efektywna uprawa nawet w trudnych warunkach

Nowością w ofercie Bednar jest pielnik rotacyjny Roto-Master RMN, dostosowany do różnych upraw i metod ich prowadzenia. Maszyna umożliwia całopowierzchniową uprawę gleby, mechaniczne usuwanie chwastów oraz rozbijanie skorupy glebowej po intensywnych opadach (szczególnie ważne przy takich zmianach klimatycznych), co jest istotne zarówno w rolnictwie ekologicznym, jak i konwencjonalnym. 

Konstrukcja Roto-Master oparta jest na solidnej ramie z przesuniętym układem gwiazd pielących oraz wysokim prześwitem ramy (60 cm), co pozwala na precyzyjną pracę nawet na polach z dużą ilością resztek roślinnych. Wysoka prędkość robocza, sięgająca 30 km/h, oraz regulowane koła podporowe, które dbają o stabilność, sprawiają, że maszyna może pracować efektywnie na dużych obszarach, nie powodując przy tym nadmiernych uszkodzeń gleby.

Agregat uprawowo-siewny Katara KN_S – siew w trudnych warunkach

Zawieszany agregat uprawowo-siewny Katara KN_S to propozycja dla rolników preferujących klasyczne podejście do uprawy. Agregat ten, wyposażony jest w brony wirnikowe o szerokim rozstawie (24,5 cm), umożliwia dokładne przygotowanie gleby przed siewem. Katara KN_S można wykorzystać zarówno po orce, jak i w systemach bezorkowych. W zależności od warunków dostępne są dwa rozstawy rzędów: 12,5 i 16,7 cm. Dzięki temu agregat pozwala na precyzyjne dopasowanie głębokości siewu i efektywną pracę na zróżnicowanych glebach. 

- Agregat uprawowo-siewny KATARA KN_S wyposażony jest standardowo w redlice siewne o rozstawie rzędów 12,5 cm. Taki rozstaw redlic siewnych jest odpowiedni dla systemów z dużym udziałem zbóż w procesie siewu. Rozstaw rzędów 16,7 cm jest korzystny przy zakładaniu upraw w ciężkich glebach lub w systemach uprawy minimalnej – podkreśla producent.

Dzięki funkcji odłączania belki siewnej Katara KN_S może być wykorzystywany zarówno do pełnej uprawy gleby, jak i siewu międzyplonów lub trudnych do uprawy gleb. System hydraulicznej regulacji głębokości roboczej bron wirnikowych pozwala na precyzyjne dostosowanie ustawień do wymagań danej gleby. W transporcie szerokość agregatu wynosi zaledwie 2,5 metra, co ułatwia przemieszczenie go między polami.

Nowa belka siewna Corsa CN 6000 – optymalny siew dla wymagających gleb

Bednar wzbogacił także swoją ofertę o zawieszaną belkę siewną Corsa CN 6000, przystosowaną do zakładania upraw wąskorzędowych, takich jak zboża, rośliny oleiste, trawy czy międzyplony. Maszyna ta, montowana na trójpunktowym układzie zawieszenia, jest dostępna w dwóch rozstawach rzędów redlic – 12,5 cm i 16,7 cm.

Dzięki precyzyjnym redlicom dwutalerzowym z równoległowodem Corsa CN zapewnia równomierne układanie ziarna, a regulowane brony tylne dopasowują się do warunków glebowych i wilgotnościowych. Czujniki przepływu opcjonalnie monitorują przepustowość redlic nasiennych, co pozwala operatorowi na bieżąco kontrolować proces siewu. Funkcja wyłączenia połowy szerokości belki pomaga natomiast oszczędzać ziarno, redukując nadmierne wysiewy o nawet 6%.

Opcjonalnie Corsa CN wyposażona jest w spulchniacze śladów ciągnika, które pozwolą na odpowiednie przygotowanie gleby do siewu bezpośrednio po uprawie. Warto podkreślić, że nowa belka siewna Bednar przeznaczona jest do zakładania upraw na przynajmniej częściowo przygotowanej glebie.

image
FOTO: Bednar

Directo NO – wydajny siew bezpośredni z dodatkowym nawożeniem

Siewnik Directo No, wprowadzony do oferty Bednar, wyróżnia się możliwością siewu bezpośredniego na nieprzygotowanej glebie i w międzyplonach. Model ten, dostępny jest w dwóch wersjach szerokości roboczej – 6 i 8 metrów. Dzięki redlicom Direct Star z wysokim dociskiem (do 300 kg) i rozstawem rządków 16,7 cm siewnik zapewnia równomierne ułożenie ziarna.

Możliwość wysiewu trzech różnych roślin jednocześnie, przy jednoczesnym nawożeniu, pozwala na większą elastyczność w doborze technik siewu. Directo NO może być opcjonalnie wyposażony w talerz do nawożenia, który precyzyjnie aplikuje nawóz pod ziarno i zapewnia dodatkowe odżywienie roślin w późniejszych fazach wzrostu.

- Aplikacja strefowa poprawia rozwój roślin, przede wszystkim w okresie jesiennym, i pomaga roślinom lepiej przezimować. (…) Głębokość ułożenia nawozu można regulować w zakresie od 3,5 do 10,5 cm. Tarcze do nawożenia są ułożone na nośniku. Głębokość układania nawozu z pomocą talerzy do nawożenia jest ustawiana centralnie – nie ma potrzeby ustawiania każdego talerza osobno – pisze Bednar.

Ferti-Box, Feri-Cart i Combo System – wsparcie w nawożeniu i siewie

Dopełnieniem nowości od Bednar są innowacyjne rozwiązania w zakresie zbiorników i wozów aplikacyjnych. W ofercie znalazły się modele Ferti-Box, Feri-Cart i Combo System S.C., które ułatwiają jednoczesne nawożenie gleby i siew. Konstrukcja zbiorników jest podciśnieniowa, co umożliwia precyzyjne dozowanie, niezależnie od granulacji nawozu.

Wersje ciągnione zbiorników (jedno- lub dwukomorowe) oferują pojemności od 1600 do 5000 litrów i nadają się zarówno do współpracy z siewnikami, jak i belkami siewnymi. Opcjonalne wyposażenie, jak system kamerowy czy spulchniacze śladów ciągnika, dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność.

Na podst. Bednar

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:16