StoryEditor

Czyszczarka do siana i słomy: wynalazek pomysłowego rolnika

Rolnicy potrzebują maszyn spełniających ich wymagania i czasami muszą polegać na własnej pomysłowości. Ten rolnik zbudował maszynę do usuwania zabrudzeń z siana i słomy przed ich prasowaniem. Jak działa czyszczarka?
08.01.2024., 12:42h

Czyszczarka oparta na podbieraczu

Niemiecki rolnik i inżynier August Kuhlenkamp opracował maszynę do usuwania zabrudzeń z siana i słomy przed ich prasowaniem. Pierwsze testy przeprowadził na stacjonarnej maszynie, a obecnie cała konstrukcja jest pół zawieszana. Jak działa czyszczarka, a co najważniejsze, czy w ogóle spełnia swoją funkcję?

Punktem wyjścia dla prototypu zbudowanego na początku 2023 roku, był podbieracz marki New Holland o szerokości 3,0 m. Za nim jest rząd obracających się zębów, które wyrzucają słomę w powietrze. Dzięki temu jest ona przewietrzana, a co ważniejsze, oddziela się od niej pył i kurz, które usuwa strumień powietrza generowany przez szereg potężnych dmuchaw.

Przewietrzona słoma

Przepływ wytwarzanego przez dmuchawy strumienia powietrza wynosi aż 3 m3/s. Przewietrzona w ten sposób słoma opada na jeden z czterech ślimaków, które odkładają ją na bok poza urządzenie. Wzbijane w powietrze ziarna zbóż oraz nasiona chwastów są usuwane za czyszczarkę. Optymalna prędkość robocza maszyny to od 6 – 8 km/h.

image

Przewietrzona słoma opada na jeden z czterech ślimaków, które odkładają ją na bok poza urządzenie

FOTO: Profi International

Co dalej planuje rolnik?

Kolejne wersje czyszczarki słomy będą wyposażone w oddzielny zbiornik na zanieczyszczenia, tj. ziarna.  Konstruktor w przyszłości chce zwiększyć szerokość roboczą maszyny przez złączenie kilku czyszczarek w jedną większą.

August Kuhlenkamp złożył wnioski patentowe w UE, Kanadzie i Ameryce Północnej. Oprócz poszukiwania producenta, zdolny inżynier ściśle współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu w Kolonii. Celem jest zbadanie realnych korzyści płynących z takiego oczyszczania paszy dla zwierząt – siana oraz słomy wykorzystywanej do ścielenia.

Jak dobrze działa czyszczarka?  

Badania przeprowadzone na słomie jęczmiennej wykazały, że ilość mikroorganizmów tworzących kolonię: bakterii, drożdży jak i pleśni spadły minimum o 66% w porównaniu do słomy nieoczyszczonej.

Maszyna z pewnością w mniejszym bądź większym stopniu oczyszcza słomę lub siano chociażby z pyłu, który podczas żniw jest wszechobecny, lecz to dopiero kolejne lata badań potwierdzą czy faktycznie aż tak powinniśmy demonizować „brudną” słomę.

S. Vale, opr. bd na podst. profi international

Bartłomiej Dróżdż
Autor Artykułu:Bartłomiej Dróżdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 11:39