MakTiller: Efektywna uprawa gleby z 6-metrową szerokością roboczą
Kultywator MakTiller ma wszechstronne zastosowanie, zarówno do kompleksowej uprawy podczas przygotowania pola do siewu podczas prac wiosennych, jak i upraw ozimin. Dzięki układowi jezdnemu producent stawia na łatwe manewrowanie przy minimalnej liczbie regulacji. Uprawia różne typy gleb na głębokość od 5 do 12 cm.
Zobacz też: Talerzówka Roobin od Namysło w akcji! Zobacz film z pokazów "Żniwa i siew"
Prezentowany w Nagradowicach model o szerokości 6 m miał sześć rzędów redlic o szerokości roboczej 260 mm każda, w sumie 28 redlic, co zapewnia podcięcie na całej powierzchni. MakTiller ma 70-cm prześwit pod ramą, co pozwala na pracę z dużą ilością resztek. Za zagęszczenie roli odpowiadał podwójny wał U-ring.
Firma zaleca pracę z prędkością od 9 do 12 km/h. Masa prezentowanej maszyny to 4600 kg, a zapotrzebowanie na moc ciągnika to przynajmniej 150 KM.
Szeroka talerzówka do spulchniania gleby
Drugim reprezentantem marki Agro Kalina była brona talerzowa Deft 8G o szerokości 8 m. W tym modelu producent oferuje szerokości od 3 do 8 m. Brona Deft spulchnia glebę, rozdrabnia i miesza resztki roślinne w jednym przejeździe przez ściernisko lub niezaorane pole do głębokości 14 cm.
Deft obejmuje talerze uniwersalne o średnicy 510 mm lub 560 mm. Nadają się do szybkiego, wysokiej jakości obierania ścierniska, a także do przygotowania przedsiewnego. Dzięki talerzom roboczym typu sharp shape, sprawdza się zarówno w suchych jak i mokrych warunkach. Talerze zamontowane są na kwadratowej sprężynie o grubości 35x35 mm, która pracuje na wszystkich płaszczyznach zabezpieczając talerz roboczy przed uszkodzeniem.
Precyzyjne prowadzenie na określonej głębokości możliwe jest dzięki wsparciu na tylnym wale i kołach podporowych z przodu. Jednym z częściej wybieranych wałów jest STS, który zapewnia dużą powierzchnię styku pierścieni z glebą. W przypadku maszyn zaczepianych sekcja talerzy i wał oddzielone są układem transportowym.
Układ talerzy w kształcie litery X dla stabilności
Talerzówkę Deft wyróżnia ułożenie sekcji talerzy w kształcie litery X. Taka konstrukcja wyklucza przemieszczenie maszyny na bok, gdyż siły boczne wzajemnie się kompensują. Dzięki takiej konstrukcji maszyna porusza się dokładnie po linii prostej za ciągnikiem. Uniemożliwia kołysanie się dysku w prawo lub w lewo podczas jazdy ciągnika.
Bronę można wyposażyć w hydraulicznie regulowana włókę, wał nożowy do rozdrabniania twardych łodyg. Deft ma dużą odległość między przednim i tylnym rzędem talerzy (do 1080 mm), a odległość między tylnym rzędem talerzy a bębnem wynosi (do 1120 mm). Prześwit ramy wynoszący maks. 760 mm pozwala również obróbkę dużej ilości resztek pożniwnych.
Brona Deft z hydrauliką: Płynne podnoszenie skrzydeł i stabilna rama
Aby zapewnić płynniejsze podnoszenie skrzydeł, na każdym skrzydle umieszczono dwa siłowniki hydrauliczne. Funkcja ta zapobiega skręcaniu się ramy podczas pracy. Masa prezentowanej maszyny to 9200 kg, a zapotrzebowanie na moc ciągnika od 250 KM. Jedną z oferowanych przez ukraińskiego producenta maszyn jest brona mulczowa Derex o szerokości 7,5 m. To jeden z większych modeli producenta, bo seria obejmuje szerokości od 3 do 9 m.
Dlaczego mulczowanie?
Dzięki płytkiej pracy zębów brony mulczowe zapewniają szybki i kontrolowany odrost roślin, szczególnie upraw drobnonasiennych – rzepaku. Poniżej chwasty i samosiewy można zniszczyć w trakcie kolejnego przejazdu lub opryskiem.
Warto podkreślić, że istotnym zadaniem bron mulczowych jest równomierne rozprowadzanie resztek pożniwnych. Bronę można również z powodzeniem wykorzystać siewu poplonów (doposażenie w siewnik), spulchniania i podgrzewania gleby na wiosnę, a także do napowietrzania pastwisk lub terenów zielonych.
Sprężyste zęby i pionowe talerze w bronie Derex
Derex ma 5 rzędów zębów sprężystych, które mają wymiar 16×700 mm. Układ ten wiąże się z dużym zachodzeniem na siebie zębów. Głębokość w zakresie do 4 cm można łatwo ustawić z kabiny ciągnika za pomocą układu hydraulicznego. Co ważne, dzięki dodatkowemu siłownikowi istnieje możliwość dostosowania dwóch ostatnich rzędów pod inny kąt natarcia – bardziej agresywny lub mniej agresywny.
Wcześniej pracują talerze pionowe o średnicy 430 mm, które wyrównują powierzchnię gleby, równomiernie rozprowadzają słomę i resztki składników pokarmowych, a także sprzyjają ich szybkiemu rozkładowi. Tarcza służy również do napowietrzania pastwisk. Jak podkreśla producent, to idealny sprzęt do technologii bezorkowej.
Fot. Jan Beba