Wprowadzone przez czeskiego producenta rozwiązanie section control pozwoli optymalnie sterować wysiewem na trudnym terenie i długich klinach. Maszyna jest również wyposażona w nowy dozownik i rolki ze stali nierdzewnej, które jak podkreśla firma mają większą dokładność wysiewu małych nasion, takich jak mak.
Nawóz na trzy sposoby
Siewniki Falcon marki Farmet można wyposażyć w trzy różne systemy do aplikacji nawozów do gleby podczas siewu. Aplikacja nawozów na głębokość 6 - 8 cm między rzędami przy użyciu jednotalerzowych redlic stosowana jest szczególnie przy siewie zbóż, ale także przy większości innych upraw. Redlice nawozowe są tak rozmieszczone, że zawsze aplikują nawóz między dwoma rzędami na głębokość ok. 3 - 4 cm poniżej nasion. Zaletą tego rozwiązania jest niski opór jezdny oraz możliwość stosowania stosunkowo dużych dawek nawozów do 300 kg/ha.
Podawanie nawozów na głębokość 10 - 20 cm można zastosować po wymianie przedniej sekcji uprawowej z talerzowej na dłutową. Wąskie dłuta w trzech rzędach aplikują nawóz na głębokości 10 - 20 cm między dwoma rzędami lub bezpośrednio pod rzędami nasion, co umożliwia system bocznego przesunięcia tylnej sekcji o ½ rozstawu rzędu. To korzystne rozwiązanie w przypadku rzepaku lub roślin strączkowych, które cenią głębokie rozluźnienie strefy korzeniowej podczas siewu. W przypadku zbóż korzystniejsze jest dłutowe spulchnianie między rzędami z aplikacją nawozu na głębokość 10-15 cm. Dawki nawozów mogą ponownie sięgać nawet 300 kg/ha, a dzięki większej głębokości aplikacji system jest korzystny również dla nawozów o większej zawartości azotu.
W przypadku siewników talerzowych Falcon z nadciśnieniowym systemem dozowania nawóz można aplikować bezpośrednio do nasion. Ten system jest korzystny w przypadku aplikacji startowych nawozów kombinowanych. Skuteczne dawki tych nawozów wahają się od 25 do 100 kg/ha.
Przesuwna belka wysiewająca
Zaletą nowej maszyny jest przesuwna belka wysiewająca, umożliwiająca zmienne wykorzystanie belki do siewu wszystkich konwencjonalnych upraw i przestawienie jej do wersji co drugiej redlicy w linię dłuta do uprawy pasowej. Opcjonalnie wybiera się rozstaw rzędów 12,5/25 cm lub 15/30 cm. Sekcje uprawowe (talerzowe, pasowa lub dłutowa) są montowane na maszynie przez system szybkozłączy.