Sytuacja gospodarcza na rynku maszyn rolniczych
Na pogorszenie koniunktury złożyły się czynniki ekonomiczne i geopolityczne. Niekorzystna sytuacja gospodarcza w połączeniu z opóźnieniem wprowadzenia zachęt publicznych do zakupu maszyn rolniczych najnowszej generacji, po bardzo dobrych wynikach sprzedaży w ostatnich latach w 2023 roku doprowadziły do spowolnienia wzrostu krajowego rynku ciągników.
Eksperci FederUnacoma zaznaczają, że popyt na ciągniki we Włoszech wynosi ponad 70 tys. sztuk, ale jest w dużej mierze zaspokajany przez przestarzałe pojazdy używane. Dane na temat liczby rejestracji pozyskane z Ministerstwa Infrastruktury i Transportu we Włoszech wskazują na spadek o 12,9% w przypadku ciągników, przy czym zarejestrowano 17 613 pojazdów (w 2022 r. było ich 20 211).
Zobacz także: Polagra-Premiery 2024: sezon wystaw rolniczych rozpoczęty!
Spadek dotyczył głównie modeli o średniej mocy, z 57 do 130 kW (-23%), natomiast modele o małej mocy od 20 do 56 kW (-5%) i zakresach powyżej 130 kW (-14%) odnotowały mniejsze spadki. Z kolei w klasie 0–19 kW liczba rejestracji wzrosła o 63%. Tendencja wzrostowa w tym zakresie wynika także z niedawnej nowelizacji Kodeksu Drogowego, która umożliwiła rejestrację maszyn rolniczych podmiotom niezwiązanym z prowadzeniem działalności rolniczej.
W przypadku pozostałych typów maszyn spadek odnotowały także przyczepy, których liczba spadła o 8,1% do 7718 zarejestrowanych jednostek w porównaniu do 8398 w 2022 r. oraz ładowarki teleskopowe, które jednak nie odbiegły znacznie od poziomu z ub.r. (-3,4%) z wynikiem 1141 jednostek (o 40 mniej niż w 2022 r.).
Wzrost sprzedaży kombajnów
W porównaniu z wynikami całej branży, zarówno kombajny zbożowe, jak i ciągniki z platformą załadunkową przełamały ten trend. W przypadku kombajnów sprzedaż wzrosła o 10,2%, co łącznie dało 390 sztuk wobec 354 w 2022 r.; a ciągników z platformą o 15,9%, z 529 do 613 sprzedanych pojazdów.
Zdaniem analityków z FederUnacoma na nastrój na rynku maszyn we Włoszech w 2023 roku wpływały przede wszystkim inflacja i wzrost stóp procentowych, a także wzrost napięć geopolitycznych (nowy konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie) i wspomniana niepewność związana z opóźnieniem dotacji na zakup innowacyjnych maszyn. Z drugiej strony spadek sprzedaży nie wiąże się ze spowolnieniem popytu rozumianego jako sumę zakupu nowych i używanych maszyn. Dane dotyczące rejestracji nowych (17 613) i używanych ciągników (57 782) są pozytywne, bo odnotowano wzrost o 8,1% w stosunku do 2022 r. Włoski sektor agromechaniczny zadowala się głównie zakupem używanych, przestarzałych pojazdów, które nie są w stanie sprostać potrzebom produkcyjnym nowoczesnego i zrównoważonego rolnictwa. W odnowie floty wsparcie państwa odgrywa zasadniczą rolę.
– W nadchodzących miesiącach możliwe pogorszenie sytuacji gospodarczej i geopolitycznej w połączeniu z ponownym gwałtownym wzrostem cen, co może jeszcze bardziej spowolnić sprzedaż – podsumowuje FederUnacoma.
Jan Beba