StoryEditor

Inspire i spółka – plejada nowości Väderstada

Całkowicie nowy model siewnika do zbóż Inspire 1200C/S był głównym punktem programu w trakcie internetowej konferencji prasowej dla dziennikarzy z branży rolniczej. Firma udoskonaliła też modele Tempo i Spirit.
06.11.2021., 22:11h

Väderstad włascie w taki sposób przedstawił nową rodzinę produktów Inspire w segmencie siewników 12-metrowych. Nowy siewnik Väderstad Inspire 1200C/S został zaprojektowany tak, aby połączyć wysoką wydajność z precyzją siewu.  Nowy siewnik Väderstad Inspire 1200C/S jest przeznaczony dla rolników, którzy wymagają bardzo dużej wydajności.

Do stworzenia nowej maszyny inżynierowie wykorzystali ramę modelu Tempo L. Sercem Inspire jest czuły system redlic dwutalerzowych. Ma on zdolność adaptacji do wszelkich nierówności na polu, dzięki czemu zawsze utrzymuje stałą głębokość siewu. Rezultatem jest precyzyjne umieszczenie nasion w glebie i równomierne wschody na całym polu – zapewnia firma.

Inspire będzie dostępny w dwóch modelach - Inspire 1200S i Inspire 1200C. Wersja Inspire 1200S, przeznaczona wyłącznie do wysiewu nasion, jest wyposażona w zbiornik o pojemności 5000 litrów. Natomiast wersja kombi Inspire 1200C ma zbiornik o pojemności 7200 litrów, w którym w dwóch oddzielnych komorach mieszczą się zarówno nasiona, jak i nawóz. Po opuszczeniu zbiornika Inspire 1200C, nasiona i nawóz są mieszane w tym samym strumieniu powietrza i razem umieszczane w glebie. Nawóz umieszczany w bruździe nasiennej.

Kluczową cechą Inspire 1200C/S jest możliwość kontrolowania wydajności siewu w ośmiu oddzielnych sekcjach. Aby zapewnić stały i równomierny przepływ wysiewanych materiałów z dużego zbiornika do redlic nasiennych, nasiona i nawóz są dozowane z wysoką precyzją z przez 8 układów dozujących Fenix III. Oznacza to, że Inspire 1200C/S może pracować ze zmienną dawką, jak również sterować sekcjami o szerokości do 1,5 m. Średnie zapotrzebowanie mocy dla współpracy z 11-tonowym siewnikiem to 240 KM. Na polu rozwijać można prędkość 15 km/h, a podczas transportu nawet 40 km/h – hamulce pneumatyczne.

Podczas pracy w polu siewnikiem można łatwo sterować za pomocą systemu sterowania Väderstad E-Control opartego na tablecie iPad, który można również połączyć z systemem kontroli ISOBUS.

Väderstad Inspire 1200C/S będzie miał swoją premierę na międzynarodowych targach Agritechnica w lutym 2022 roku. Maszyna będzie dostępna od końca 2022 roku.

 

Tempo L Central Fill

Szwedzki producent w trakcie online-owego spotkania z dziennikarzami przedstawił nowy model siewnika Tempo L 16-24 Central Fill. Dzięki temu, że zarówno nasiona, jak i nawóz są podawane ze zbiorników centralnych, a wydajność tego siewnika została jeszcze bardziej zwiększona.

Przypomnijmy, że ten siewnik punktowy dzierży rekord świata w siewie 502,05 ha kukurydzy w ciągu 24 godzin, ustanowiony na Węgrzech w 2017 roku. Dotychczas linię produkcyjną opuściło już 10 tys. siewników Tempo.

Teraz rodzina Tempo L powiększa się o nowy model Tempo L Central Fill z centralnym zbiornikiem na nasiona i nawozy. Funkcja centralnego napełniania oznacza, że zamiast napełniać materiałem siewnym każdą jednostkę rzędową, rolnik napełnia tylko jeden duży zbiornik centralny. Siewnik Tempo dba o rozprowadzenie nasion i nawozu do każdej sekcji - wszystko to z rekordową prędkością i precyzją.  Dzięki funkcji Central Fill rolnik będzie mógł osiągnąć jeszcze więcej w ciągu jednego dnia pracy, co jeszcze bardziej zwiększy wydajność i możliwości.

Nowy Tempo L Central Fill będzie dostępny z 16 lub 24 sekcjami siewnymi, co pozwala na uzyskanie alternatywnych rozstawów rzędów od 450 do 762 mm, w zależności od modelu. Aby dostosować maszynę do wysokiej wydajności, została wyposażona w nowy zbiornik na nasiona o pojemności 2200 litrów i 5000 litrów na nawóz, co daje łącznie 7200 litrów.

Nowy zbiornik w Tempo L Central Fill jest wyposażony w dwie dmuchawy zamontowane w przedniej części maszyny, co zapewnia wysoką wydajność dozowania zarówno nasion, jak i nawozu. Technologia stojąca za systemem centralnego napełniania jest bardzo intuicyjna. Nie ma centralnego układu dozującego nasiona, zamiast tego każda sekcja rzędowa reguluje liczbę nasion potrzebnych do niezakłóconego siewu w systemie nadciśnieniowym PowerShoot.

Nowy Tempo L 16-24 z Central Fill będzie miał swoją premierę na międzynarodowych targach Agritechnica w lutym 2022 roku. Maszyna będzie dostępna od końca 2022 roku.

 

Nowa wersja Spirita

Väderstad wprowadził nowy model siewnika zbożowego Spirit 600C InLine. Szwedzka maszyna w wersji InLine umieszcza niską dawkę nawozu razem z nasionami w bruździe nasiennej, umożliwiając roślinom szybkie pobieranie składników odżywczych, co przyspiesza wschody. Nawóz jest umieszczany w bruździe równomiernie i stabilnie, zapewniając wszystkim roślinom taki sam dostęp.

Nowy siewnik o szerokości roboczej od 3 do 9 m ma oddzielny układ pneumatyczny, w którym nawóz jest rozprowadzany niezależnie od nasion. Zapobiega to sortowaniu materiału w układzie i ma największe znaczenie, gdy rozmiary i masa granul są różne. Strumień przepływu powietrza można łatwo regulować, co powoduje, że zarówno nasiona, jak i nawóz są dokładnie umieszczane. Nawóz jest dozowany za pomocą elektrycznego systemu Fenix, jest to ta sama jednostka, która jest używana do dozowania nasion. Układ jest odporny na korozję. Dzielone segmenty w wałku dozującym i ukośny wylot z aparatu zapobiegają wysiewaniu pulsacyjnemu.

Rapid świętuje 30 lat

W tym roku firma Väderstad świętuje 30 rocznicę wprowadzenia na rynek agregatu uprawowo-siewnego Rapid. Od momentu wprowadzenia na rynek w 1991 roku firma Väderstad dostarczyła na rynek prawie 28 000 maszyn Rapid rolnikom z całego świata.

Kiedy w 1991 roku wprowadzono na rynek siewnik Rapid, zrewolucjonizował on technologię siewu dzięki unikalnym redlicom wysiewającym i pomysłowemu systemowi kontroli głębokości siewu. 30 lat później, po niezliczonych modernizacjach i udoskonaleniach koncepcja siewnika Rapid nadal cieszy się ogromnym powodzeniem.

- Kiedy opracowywaliśmy siewnik Rapid, naszym celem było stworzenie maszyny, która mogłaby wykonywać kilka czynności jednocześnie i sprawdzać się w każdych warunkach. Nazywamy ją uniwersalnym siewnikiem - mówi Bo Stark, dyrektor ds. sprzedaży w regionie nordyckim i członek drugiego pokolenia właścicieli Väderstad.

Jednym z głównych powodów popularności Rapida, było to, że w jednym przejeździe wykonywał zarówno prace związane z przygotowaniem gleby pod siew, jej wyrównaniem, siewem i zagęszczaniem podczas pracy z dużą prędkością. Za redlicami nasiennymi znajdują się duże koła konsolidujące, które zapewniają optymalny kontakt nasion z glebą nawet na cięższych glebach.

Koła wału montowane w tzw. układzie OffSet, czyli z przesunięciem co drugiego koła o 190 mm i na oddzielnej osi, daje wiele korzyści, jak np. mniejsze wibracje, a co za tym idzie większą precyzję siewu, a także mniejsze zapotrzebowanie na siłę uciągu nawet o 25%.


Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 00:06