Producentem Cameleona jest firma Soil and Seed Equipment AB (dawniej Lyckegard). Montowane na nim różne elementy robocze sprawiają, że maszyna jest wszechstronna i można wykorzystać ją do siewu i mechanicznego odchwaszczania. Dystrybucją maszyny na naszym rynku zajmuje się firma Agrihandler. Wiosną br. maszynę podczas pielenia pszenicy ozimej sprawdzili nasi koledzy z niemieckiej redakcji top agrar.
Zalety maszyny wielozadaniowej
Produkowana w Szwecji maszyna Cameleon to ciekawa alternatywa dla wielu gospodarstw. Za wielozadniową maszynę o szerokości 8 m, która sieje, pieli i nawozi trzeba zapłacić ok. 166 tys. euro (ceny z runku niemieckiego), w tym wliczony jest system kamer do precyzyjnego prowadzenia. Kwota robi wrażenie, ale i tak jest niższa niż zakup dwóch oddzielnych maszyn.
W czasie pielenia można podawać nawóz. Podczas zmiany z siewu na pielenie demontuje się tylko końcówki redlic, a nie całe równoległoboki. Dlatego pozycja elementów roboczych zawsze jest taka sama. Siewnik i pielnik ma taką samą szerokość. Dzięki temu podczas ...