Zaletą uniwersalnych kultywatorów jest możliwość ich wykorzystania do kilku zabiegów. Stosując odpowiednie elementy robocze (dłuta, lemiesze, skrzydełka, podcinacze, redliczki itd.) można nimi pracować zarówno w płytkiej uprawie ścierniska (10 cm), jak i w głębokim spulchnianiu gleby na głębokość 30–35 cm, zastępując pług.
Kultywatory o szerokości 3 m najczęściej występują w wersji zawieszanej, choć zdarzają się również mniej popularne zaczepiane. Zęby rozmieszczone są na trzech bądź dwóch belkach. Kultywatory dwubelkowe są krótsze i lżejsze. To odpowiedź na zapytania z rynku dla klientów, którzy potrzebują takiej maszyny do mniejszych traktorów. Producenci oferują wiele opcji konfiguracji maszyny. Kultywator możemy wyposażyć m.in. we wzmocnione węglikiem elementy robocze, różnego rodzaju zabezpieczenia (sprężynowe, kołkowe, hydrauliczne). Do wyboru jest wiele opcji talerzy i wałów doprawiających.
Rynek kultywatorów jest bardzo szeroki, dlatego w artykule skupiliśmy się tylko na 3-metrowych maszynach. Poniżej rozwiązania producentów, którzy podzieli się z nami swoją ofertą.