StoryEditor

Ładowarka przegubowa z teleskopem JCB TM 320S Agri [test]

Ładowarka przegubowa z teleskopem to wciąż rzadko spotykana na naszym rynku konstrukcja. Minionej jesieni sprawdziliśmy ładowarkę JCB TM 320S Agri, którą przepracowaliśmy kilkadziesiąt godzin podczas suszenia ziarna kukurydzy. Jak ładowarka wypadła w teście?
25.04.2024., 08:24h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Trudny początek pracy przeładunkowej
  • Silnik spełniający normę emisji spalin
  • Pompa robocza pozwala na szybką pracę ładowarki
  • Dane techniczne i cena
  • Komfortowa kabina
  • Plusy i minusy ładowarki

Ładowarkę JCB TM 320S Agri wyróżnia mało popularna w naszym kraju konstrukcja. Łączy ona zalety zwinności ładowarki przegubowej oraz możliwości załadowcze ładowarki teleskopowej. Inżynierowie JCB konstruując modele TM zastosowali układ przeniesienia napędu, który ma 8 biegów i możliwość blokowania konwertera momentu obrotowego. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się tam, gdzie potrzebna jest duża siła pchania np. przy napełnianiu silosów sieczką z trawy lub kukurydzy. Ramię teleskopowe TM 320S Agri w zupełności wystarcza do typowych w gospodarstwach prac załadunkowych. Masa dostarczonej do testu ładowarki bez osprzętu wynosi 8280 kg, wysokość podnoszenia 5,4 m w punkcie obrotu osprzętu i udźwig 3,2 t. Siła wyrywania to nieco ponad 5 t.

Trudny początek pracy przeładunkowej

Muszę się przyznać, że początek pracy maszyną przegubową podczas typowych prac przeładunkowych w magazynie płaskim był dla mnie kłopotliwy. Na co dzień, jak większość z was, jestem użytkownikiem klasycznej ładowarki teleskopowej. W TM 320S Agri odległość lemiesza łyżki do przegubu to aż 4,5 m, więc nawet delikatny ruch kierownicą bezpośrednio wpływa na szybkie przesunięcie się osprzętu w prawą lub lewą stronę

Zobacz także: Wał nożowy Namysło Front Cutler 300 do międzyplonu i ścierniska [test]

image
Ładowarka JCB TM 320S Agri wykorzystywana była głównie w magazynie płaskim podczas suszenia ziarna kukurydzy.
FOTO: Sierszeńska, Konieczka

Skręty najlepiej wykonywać powolnym i jednostajnym ruchem kierownicy, wtedy uniknie się szarpnięć na przegubie i szybkich ruchów mocno wysuniętej do przodu łyżki. Wsiadając do takiej maszyny, trzeba pozbyć się nawyków z typowej teleskopówki i przestawić się na inny tryb pracy. Dlatego uważam, że jednodniowy pokaz takiej maszyny w gospodarstwie jest zbyt krótki, aby oswoić się z ładowarką i poznać jej prawdziwe zalety. W moim przypadku po przepracowaniu niemal 50 godzin odczucia z pierwszego kontaktu z maszyną przestały być zauważalne. Wtedy swobodnie mogłem skupić się na najważniejszych zaletach tej konstrukcji, czyli wzorowej widoczności na osprzęt i bardzo wygodnym załadunku. Ale o tym później.

image
Kąt skrętu na przegubie wynosi 45 stopni. Maksymalne wychylenie w płaszczyźnie poziomej wynosi 10 stopni. Dzięki temu tylna oś nie jest wychylna – rozwiązanie opatentowane przez JCB.
FOTO: Sierszeńska, Konieczka

Silnik spełniający normę emisji spalin

Pod maską pracuje znany silnik JCB o pojemności 4,8 l. W maszynie TM 320S Agri pracuje jednostka napędowa o mocy 110 kW/150 KM (w modelu TM 320 moc wynosi 97 kW/132 KM). Silnik spełnia normę emisji spalin Stage V, wykorzystując filtr cząstek stałych DPF, katalizator DOC i SCR.

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 16:39