StoryEditor

Ładowarka przegubowa z teleskopem JCB TM 320S Agri [test]

Ładowarka przegubowa z teleskopem to wciąż rzadko spotykana na naszym rynku konstrukcja. Minionej jesieni sprawdziliśmy ładowarkę JCB TM 320S Agri, którą przepracowaliśmy kilkadziesiąt godzin podczas suszenia ziarna kukurydzy. Jak ładowarka wypadła w teście?
25.04.2024., 08:24h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Trudny początek pracy przeładunkowej
  • Silnik spełniający normę emisji spalin
  • Pompa robocza pozwala na szybką pracę ładowarki
  • Dane techniczne i cena
  • Komfortowa kabina
  • Plusy i minusy ładowarki

Ładowarkę JCB TM 320S Agri wyróżnia mało popularna w naszym kraju konstrukcja. Łączy ona zalety zwinności ładowarki przegubowej oraz możliwości załadowcze ładowarki teleskopowej. Inżynierowie JCB konstruując modele TM zastosowali układ przeniesienia napędu, który ma 8 biegów i możliwość blokowania konwertera momentu obrotowego. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się tam, gdzie potrzebna jest duża siła pchania np. przy napełnianiu silosów sieczką z trawy lub kukurydzy. Ramię teleskopowe TM 320S Agri w zupełności wystarcza do typowych w gospodarstwach prac załadunkowych. Masa dostarczonej do testu ładowarki bez osprzętu wynosi 8280 kg, wysokość podnoszenia 5,4 m w punkcie obrotu osprzętu i udźwig 3,2 t. Siła wyrywania to nieco ponad 5 t.

Trudny początek pracy przeładunkowej

Muszę się przyznać, że początek pracy maszyną przegubową podczas typowych prac przeładunkowych w magazynie płaskim był dla mnie kłopotliwy. Na co dzień, jak większość z was, jestem użytkownikiem klasycznej ładowarki teleskopowej. W TM 320S Agri odległość lemiesza łyżki do przegubu to aż 4,5 m, więc nawet delikatny ruch kierownicą bezpośrednio wpływa na szybkie przesunięcie się osprzętu w prawą lub lewą stronę

Zobacz także: Wał nożowy Namysło Front Cutler 300 do międzyplonu i ścierniska [test]

image
Ładowarka JCB TM 320S Agri wykorzystywana była głównie w magazynie płaskim podczas suszenia ziarna kukurydzy.
FOTO: Sierszeńska, Konieczka

Skręty najlepiej wykonywać powolnym i jednostajnym ruchem kierownicy, wtedy uniknie się szarpnięć na przegubie i szybkich ruchów mocno wysuniętej do przodu łyżki. Wsiadając do takiej maszyny, trzeba pozbyć się nawyków z typowej teleskopówki i przestawić się na inny tryb pracy. Dlatego uważam, że jednodniowy pokaz takiej maszyny w gospodarstwie jest zbyt krótki, aby oswoić się z ładowarką i poznać jej prawdziwe zalety. W moim przypadku po przepracowaniu niemal 50 godzin odczucia z pierwszego kontaktu z maszyną przestały być zauważalne. Wtedy swobodnie mogłem skupić się na najważniejszych zaletach tej konstrukcji, czyli wzorowej widoczności na osprzęt i bardzo wygodnym załadunku. Ale o tym później.

image
Kąt skrętu na przegubie wynosi 45 stopni. Maksymalne wychylenie w płaszczyźnie poziomej wynosi 10 stopni. Dzięki temu tylna oś nie jest wychylna – rozwiązanie opatentowane przez JCB.
FOTO: Sierszeńska, Konieczka

Silnik spełniający normę emisji spalin

Pod maską pracuje znany silnik JCB o pojemności 4,8 l. W maszynie TM 320S Agri pracuje jednostka napędowa o mocy 110 kW/150 KM (w modelu TM 320 moc wynosi 97 kW/132 KM). Silnik spełnia normę emisji spalin Stage V, wykorzystując filtr cząstek stałych DPF, katalizator DOC i SCR.

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. styczeń 2025 19:09