StoryEditor

Mapowanie plonów to same korzyści

Zróżnicowanie plonów jest bardzo duże, o czym widziano już tysiące lat temu w Biblii – przypowieść o siewcy. Dzisiaj zmienność plonów wciąż budzi chęć lepszego poznawania jej przyczyn i poszukiwania skutecznych sposobów jej ograniczania, aby zwiększać plony.

DR HAB. STANISŁAW
SAMBORSKI
SGGW w Warszawie
07.08.2024., 12:40h

Dokładna ocena średniego plonu roślin z danego pola czy działki nie jest trudna, jeśli tylko znamy jej powierzchnię i wielkość zbioru. Nowoczesny system mapowania rejestruje plon często i dokładnie, na bieżąco w trakcie zbioru.

Zobacz także: Ulepszone prognozy wzrostu roślin. AI i przełom w rolnictwie!

Rejestracja miejsca pomiaru jest możliwa dzięki odbiornikowi DGPS. Komputer służy do kalibracji systemu mapowania, rejestracji, gromadzenia, łączenia, przetwarzania, wizualizacji, importu i eksportu danych. Dane te są zapisywane, zależnie od producenta, w różnym formacie plików, które można importować do systemu informacji przestrzennej (SIP), a następnie przetransformować do pliku.shp.

Jedno z pierwszych pytań, które pojawia się, gdy zdamy sobie sprawę ze skali zróżnicowania plonów na naszych polach, dotyczy efektywności wykorzystania nawozów, pestycydów, materiału siewnego, wody do nawodnień. Obecnie w większości gospodarstw stosuje się takie same ilości środków produkcji na każdym hektarze, więc ich efektywność w przeliczeniu na kg plonu również jest silnie zróżnicowana. Jeśli przyjąć, że w uprawie pszenicy ozimej zastosowaliśmy 15...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
DR HAB. STANISŁAW<br/>SAMBORSKI<br/>SGGW w WarszawieDR HAB. STANISŁAW
SAMBORSKI
SGGW w Warszawie
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. sierpień 2024 12:40