![564184](https://static.topagrar.pl/images/2024/12/05/o_564184_1280.webp)
Rośnie zainteresowanie mechanicznymi metodami regulacji zachwaszczenia, co dostrzegli także polscy producenci maszyn. Przed rokiem na marcowych targach Agrotech w Kielcach uwagę na stoisku wielkopolskiego producenta przykuła nowość – pielnik gwiazdowy, który postanowiliśmy sprawdzić w redakcyjnym teście.
Maszyna z numerem seryjnym 1 dostarczona została na początku maja, co dzięki uprzejmości jednego z gospodarstw ekologicznych, gdzie siew zbóż jarych odbywa się około miesiąca później niż zwykle, nie przeszkodziło w realizacji testu. Sprawdziliśmy ją w uprawie jęczmienia, gryki oraz spulchniania pola przed siewem kukurydzy.
Pielnikiem gwiazdowym można pracować we wczesnych fazach rozwoju roślin, kiedy ryzyko dużego uszkodzenia liści jest znikome. Nie należy zapominać, że ważnym zadaniem szybko obracających się gwiazd jest spulchnienie gleby, coraz częściej stosowane (w konwencjonalnych gospodarstwach) z wymieszaniem z glebą wcześniej rozsianego nawozu. Istotnym zastosowaniem narzędzia może być rozkruszenie zaskorupiałej, zbrylonej gleby, np. po intensywnych opadach, a nawet wysiewanie poplonów po doposażeniu w siewnik.