StoryEditor

Nowości Kuhn w wersji XXL prosto z Saverne

Międzynarodowa konferencja prasowa z udziałem blisko osiemdziesięciu dziennikarzy, która odbyła się w Saverne k. Starsburga we Francji była okazja do zaprezentowania najnowszych rozwiązań w ofercie firmy Kuhn, która w tym roku świętuje 195 urodziny.
07.07.2023., 21:07h
Z dwunastu fabryk Grupy Kuhn rocznie wyjeżdża 60 tysięcy maszyn rolniczych. Czerwono czarny sprzęt to nie tylko gama maszyn do uprawy i siewu, ale również do nawożenia, pielęgnacji, zbioru zielonek, karmienia. W sumie francuski producent oferuje ponad 1500 różnych modeli maszyn.

Firma ostatnio dużo zainwestowała w segment większych maszyn XL oraz XXL, by zaspokoić zapotrzebowanie największych gospodarstw. W ciągu minionej dekady ponad 400 mln euro przeznaczono na badania i rozwój. Inwestycje obejmowały też rozwiązania cyfrowe, by pomóc rolnikom w dostępie do części zamiennych czy informacji technicznych online.

Warto podkreślić, że wizytówką firmy Kuhn jest też portal myKuhn, gdzie rolnicy mogą podłączyć swoją maszynę do systemu, dzięki czemu mają dostęp do informacji technicznych czy katalogu części zamiennych, mogą zarządzać flotą maszyn.

Zaprezentowane w Saverne innowacje w części przypadków były już prezentowane polskim rolnikom w ostatnich miesiącach podczas licznych konferencji i pokazów. Niemniej jednak, w gronie pokazywanych maszyn znaleźć można było kilka perełek.



Zestaw kosiarek FC 13460 RA

Nowa kosiarka ze zgniataczem i transporterem pokosu FC 9330 RA składa się z dwóch 8-dyskowych belek tnących OptiDisc Elite o szerokości 3,5 m każda. Aby zapewnić optymalną pracę na zakrętach i zboczach, szerokość nakładania obszarów koszenia z frontalną kosiarką ze zgniataczem pokosu FC 3125 F, wynosi 42 cm z każdej strony. Regulowane z kabiny ciągnika zawieszenie Lift Control, w połączeniu z zabezpieczeniem najazdowym Non-Stop, zapewnia skuteczną ochronę maszyny. Ze względu na różne rozmiary podbieraczy maszyn zbierających, konieczne jest dostosowanie szerokości układania pokosu, który może być regulowany z kabiny ciągnika w zakresie od 1,80 m do 3,60 m. To pozwala dostosować się do pras, jak również do szerokich podbieraczy, wykorzystywanych podczas zbioru gęstych upraw.


Przetrząsacz zawieszany GF 13003

Gama przetrząsaczy zaczepianych Kuhn powiększyła się o nowy model: GF 13003 T, który zastępuje model GF 13012. Jest on wyposażony w 12 nowych karuzel Kuhn OptiTedd. Jego szerokość robocza to 13,4 m.



Zgrabiarka GA 13231 – GA 15231 z napędem hydraulicznym

Zgrabiarki 4-karuzelowe o szerokościach roboczych od 8,4 do 14,7 m tworzą serię 10231, z centralnym formowaniem rzędu pokosu. W nowym egzemplarzach wprowadzono liczne udoskonalenia, m.in. nowy moduł ISOBUS M500, indywidualną regulację szerokości roboczej w wyposażeniu seryjnym, zawieszenie przednich karuzel sterowane za pomocą siłowników hydraulicznych, czy nowy system regulacji wysokości pracy karuzeli, nowy blok hydrauliczny z nowym sterowaniem elektronicznym, nowe czujniki zwiększające precyzję i diagnostykę itp.



Zgrabiarka czołowa Merge Maxx 440 F

Gamę zgrabiarek przenośnikowych z podbieraczem zasilił przedni model Merge Maxx 440 F. To odpowiedź na potrzebę zbierania paszy o jak najmniejszym zanieczyszczeniu i chęć obniżenia kosztów eksploatacji maszyn zbierających. Mniej zanieczyszczeń oraz wyeliminowanie kamieni z paszy to częste wymagania użytkowników tych maszyn. Merge Maxx 440 F to uzupełnia modeli 760, 950 i 1090, która może pracować samodzielnie, w połączeniu z jednym z pozostałych modeli z gamy lub zgrabiarką karuzelową GA. Nowy model ma taśmę o szerokości ok. 1 m, która optymalizuje transport paszy i formowanie bocznego wałka pokosowego.


Prasy VB i VBP 3200

Wraz z serią VB 3200 Kuhn wprowadza cztery modele pras. W ten sposób producent chce dotrzeć ze swoją ofertą do szerszego grona klientów. Dla rolników i usługodawców działających na dużą skalę najbardziej atrakcyjne będą modele VB 3260 i VB 3290, które zostały zbudowane z myślą o wszechstronności, optymalnej wydajności i wysokiej rentowności. Prasy te zapewniają o 10% większą wydajność w porównaniu z obecnymi modelami VB 3160 i VB 3190 oraz o 10% większą gęstość bel dzięki nowej opcji Progressive Density Plus. Prasy VB 3255 i VB 3285 zostały zaprojektowane dla gospodarstw wyspecjalizowanych w zbiorze roślin zielonkowych i słomy, dodatkowo maszyny VB 3255 i VB 3285 są obecnie wprowadzane do oferty.


Brona wirnikowa HR 6030 R oraz HR 4530/6040 RCS – CSM – BTFR

Nowa składana brona wirnikowa HR 6042 R o szerokości roboczej 6 m, przystosowana do współpracy z ciągnikami o mocy do 460 KM. Nowy model HR 6042 R jest wyposażony w bezobsługowe, mocne wirniki. Wzmocniona przekładnia główna posiada chłodnicę oleju, a cały układ napędowy jest chroniony przez dwa sprzęgła przeciążeniowe typu krzywkowego (po jednym na każdej przekładni bocznej).

Natomiast nowe brony wirnikowe HR 5030 R i HR 6030 R dostępne są w szerokości roboczej 5 i 6 m. Są one przystosowane do szerokiej gamy ciągników o mocy do 350 KM. Brony wirnikowe HR 1030 R są wyposażone w jednobelkową ramę. Dostęp do przekładni i wałów napędowych jest dzięki temu łatwiejszy, co ogranicza czas poświęcany na konserwację. Dzięki temu, że środek ciężkości znajduje się maksymalnie blisko ciągnika, operator ma zapewniony komfort jazdy, a wymagana siła udźwigu jest mniejsza.

Składane brony wirnikowe HR 4030 RCS, 4530 RCS i 5030 RCS, o szerokości roboczej od 4 do 5 m, są przeznaczone do pracy samodzielnej lub w zestawie z siewnikiem do zbóż lub punktowym. 



Siewnik Megant 602 R

Kuhn wprowadza do oferty siewników do siewu uproszczonego nowy siewnik Megant 602 R. Nowy model ma zbiornik o pojemności 1800 l i szerokość robocza 6 m, które zapewniają wysoką wydajność pracy i dużą niezależność. Dzięki lekkiej konstrukcji nadaje się do ciągników o mocy od 150 KM. Firma podkreśla, że możliwość pracy z dużą szybkością siewu oraz przy niskim zużyciu paliwa, przyczyniają się do spełnienia aktualnych wyzwań ekologicznych i ekonomicznych. Jest synonimem wszechstronności ponieważ, umożliwia siew w warunkach mokrych lub w przypadku zakamienionych gleb, a nawet w obecności resztek pożniwnych.



Opryskiwacz Lexis 3800

Wprowadzone na rynek w 2015 r maszyny Lexis reprezentują podstawową gamę opryskiwaczy przyczepianych Kuhn. Nadają się do gospodarstw mieszanych i zbożowych. Dzięki zbiornikom o pojemności 2400, 3000 lub 3800 l i belkom o szerokości od 18 do 28 m oferta Lexis jest coraz większa. Tegoroczna nowością jest Lexis 3800, który przy masie ponad 3 t (bez cieczy) ma długość od zaczepu do osi 4,3 m i całkowitą szerokość 2,55 m.


Opryskiwacz Metris z systemem iSpray i hybrydową belką

Opryskiwacz Metris2 ma cztery poziomy zawieszenia (dyszel, oś, równoległobok i rama zawieszenia Equilibra), które zapewniają stabilność maszyny i utrzymują belkę jak najbliżej łanu. Opryskiwacz ten może być wyposażony w najnowocześniejsze technologie oprysku precyzyjnego, takie jak cyrkulacja AutoSpray, nowe wersje systemu kopiowania podłoża Boom Assist oraz Track Assist, który zapewnia podążanie kół opryskiwacza za kołami ciągnika. Nowością jest hybrydowa belka LEH3 składająca się z pierwszego ramienia wykonanego ze stali, aby zapewnić idealną sztywność zespołu, a kolejne ramiona są wykonane z aluminium. Połączenie tych materiałów zapewnia optymalny stosunek jakości do ceny w opryskiwaczach o szerokościach od 27 do 36 m.


Opryskiwacz samojezdny F40 Evo

Choć dokładnie rok temu odbyła się krajowa premiera samojezdnego opryskiwacza Kuhn Evo F40 (CZYTAJ)  to międzynarodowe grono dziennikarzy dopiero podczas tegorocznej konferencji miało okazję zapoznać się z atutami nowej pozycji w ofercie francuskiego producenta.


Rozsiewacz Axent 90.1

To zaczepiany rozsiewacz ze zbiornikiem o pojemności 9400 l. Może nie tylko precyzyjnie rozsiewać dawki do 400 kg/ha na szerokości 36 m z prędkością ponad 20 km/h, ale również pracować na szerokości do 50 m. Jest wyposażony w moduł rozsiewający Axis Power Pack z napędem mechanicznym, dzięki czemu do zasilania przenośnika taśmowego wystarcza niewielki przepływ hydrauliczny. Takie rozwiązanie pozwala dostosować maszynę do szerokiej gamy ciągników o mocy od 180 KM. Rozsiewacz Axent 90.1 jest wyposażony w wiele zaawansowanych technologicznie funkcji: EMC, CDA, VariSpread 8 lub Pro oraz w pełni automatyczny przenośnik taśmowy.



Brona talerzowa Optimer 12500

Asortyment talerzówek Optimer L i XL, z talerzami 510 i 620 mm, rozszerza się wraz z pojawieniem się modelu Optimer L 12500 o szerokości 12,5 m przeznaczonego m.in. do pracy w stałych ścieżkach przejazdowych. Nieodłącznym atutem brony jest system kontroli głębokości roboczej niezależnie od warunków glebowych. Modele Optimer wyposażone są w system kopiowania nierówności terenu, który zapewnia równomierną, jednolitą jakość pracy na całej działce, nawet przy dużych prędkościach. 



Kosiarka Pro-Longer

Seria kosiarek wysięgnikowych Pro-Longer GII składa się z 11 modeli w kilku wersjach wysięgnika (ramię proste, ramię wyprzedzające OptuView, ramię prowadzące MaxiView lub ramię teleskopowe), o zasięgu poziomym od 5,1 do 7,40 m. To oferta szczególnie dla firm odpowiedzialnych za utrzymanie dróg świadczących usługi komunalne, gmin i samorządów itp. Maszyny z tej serii standardowo wyposażone są w ramę szybkosprzęgającą Stabi-Linj, którą można błyskawicznie zamontować i zdemontować, napęd rotora MecaDrive z kołami zębatymi zamiast tradycyjnego systemu pasowego oraz szybko montowany i demontowany rotor wyposażony w opatentowane noże Fast-Fit. Od tego roku serię Pro-Longer GII doposażono w nowe sterowanie, funkcję e-Assist oraz opcję Motion-Head 90.



Autonomiczny wóz paszowy Aura

Zaprezentowany we wrześniu 2021 r na targach SPACE we Francji, samojezdny wóz paszowy Aura to nowa generacja automatycznych systemów zadawania pasz w hodowlach bydła mlecznego i opasowego. Wyposażony w pokładowy moduł ładujący, wóz zapewnia wszystkie funkcje załadunku, ważenia, mieszania i zadawania dawek pokarmowych oraz raportowania wykonanych zadań. Aura ma zbiornik o pojemności 3 m3 z dwoma pionowymi ślimakami, dzięki czemu może zatem dostarczać dzienną dawkę paszy dla stad liczących do 280 krów mlecznych oraz ich wszystkich jałówek. Do 2024 r wóz będzie dostępny wyłącznie we Francji, a na rynku międzynarodowym pojawi się na początku 2025 r.

Aura to najbardziej ambitny i kosztowny projekt w historii firmy, a pierwsze egzemplarze pracują już w kilku francuskich gospodarstwach. To jednak nie koniec prac Grupy nad autonomicznymi rozwiązaniami, bo po kilku latach testów na ukończeniu jest projekt budowy robota polowego o nazwie Karl. Szczegóły poznamy w listopadzie na targach Agritechnica w Hanowerze.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 22:43