StoryEditor

Pöttinger przedstawił nowe brony Fox i Lion

Każda gleba wymaga odpowiednio dostosowanych do niej metod uprawy oraz optymalnie dobranych maszyn. Do uprawy lekkich i średnich gleb w większości przypadków wystarczy brona talerzowa, jednak są pola, szczególnie ze zwięzłą strukturą, którym sprostać może tylko brona wirnikowa. W obu tych obszarach Pöttinger pokazał nowości.

18.10.2024., 08:00h

Kompaktowe brony talerzowe Fox

Pöttinger zmodyfikował kompaktowe brony talerzowe Fox tak, aby praca nimi wymagała jeszcze mniejszej siły ciągu i koszty paliwa były niższe. Trzymetrowy model Fox 3000 D jest, jak podkreśla producent, bardziej uporządkowana, a smukły i stabilny kozioł zawieszenia poprawia widok na całą maszynę.

Zobacz także: Przetestowaliśmy dziewięć ładowarek kompaktowych! [zobacz FILM]

Lekka konstrukcja talerzówek Fox współpracuje z mniejszymi ciągnikami o mocy od 80 KM,  zapewnia wysoką wydajność pracy na hektar oraz optymalne przygotowanie łoża siewnego. Talerze o stosunkowo niedużej średnicy 410 mm potrzebują mniej siły ciągu w odniesieniu do większych talerzy, a dzięki kombinacji odpowiedniego kąta ustawienia oraz nachylenia talerzy, gleba jest intensywnie spulchniana, mieszana i wyrównywana. Sprzyja temu rozstaw rzędów wynoszący 510 mm. Dostępna opcja spulchniacza śladów ciągnika umożliwia równe mieszanie na stałej głębokości roboczej.

Nowa kombinacja Fox 3000 D może być stosowana na polach po orce lub w określonych warunkach pracy w mulcz. Talerze sprawdzają się na polach o umiarkowanej zawartości materii organicznej. Mała średnica umożliwia obracanie się talerzy z dużymi prędkościami, co skutkuje intensywnym mieszaniem i odpowiednią strukturą gleby. Krótka i zwarta konstrukcja zapewnia optymalne umiejscowienie punktu ciężkości, również w połączeniu z siewnikami nabudowanymi Pöttinger. Pozwala to na osiągnięcie wyższych prędkości jazdy, lżejszą pracę i obniżenie kosztów.

Wirniki na 6 metrach

Pöttinger rozszerzył ofertę składanych średnio ciężkich bron wirnikowych Lion V o model o szerokości roboczej do 6 m. To maszyny przystosowane do pracy z ciągnikami o mocy do 320 KM.

image
FOTO: pottinger

Firma podkreśla, że dzięki zintegrowaniu składanej ramy z obydwoma belkami brony wirnikowej konstrukcja maszyny została skrócona, a rozłożenie ciężaru zoptymalizowane. Efektem tego jest bardzo krótka i zwarta budowa brony, a punkt ciężkości znajduje się bliżej tylnej osi i przez to przednia oś jest zdecydowanie mniej obciążona. Transport drogowy nie stanowi problemu, ponieważ Lion V składa się do szerokości 2,55 m.

Uwagę warto zwrócić na nową przekładnię z wymiennymi kołami, co zwiększa zakres prędkości obrotowej. Gama Lion V jest dostosowana do WOM o obrotach między 540 i 1000 obr/min. Duża, wypełniona olejem obudowa przekładni zapewnia przy tym konieczne chłodzenie.  Liczba obrotów wirnika oscyluje między 342 i 415 obr/min. To zapewnia perfekcyjne efekty pracy z jednoczesną redukcją zużycia paliwa.

Do ustawienia maszyny nie są potrzebne żadne narzędzia. Wszystkie ustawienia odbywają się z boku maszyny - przejrzysta skala ułatwia orientację. Wystarczy wyciągnąć zatyczkę, przesunąć bolec i ustawić żądaną głębokość roboczą. Ustawienie głębokości może się odbywać w krokach co ok. 1 cm. Na życzenie regulacja głębokości pracy może być w pełni hydrauliczna.

Pöttinger podkreśla zalety szyny uderzeniowej, której prowadzenie na określonej głębokości odbywa się automatycznie przez wał. Dzieje się to niezależnie od ustawionej głębokości roboczej wirników. Szyna uderzeniowa jest stale prowadzona we wcześniej zdefiniowanej odległości od gleby i nie zmienia swojego położenia względem zębów, ani ustawionej wysokości od gleby. To opatentowane rozwiązanie skutkuje zawsze najlepiej przygotowaną glebą do siewu i równomierną strukturą gruzełkowatą, również przy zmieniających się warunkach glebowych.

W kombinacji z siewnikiem Pöttinger Aerosem FDD można uzyskać wydajny zestaw do siewu.

 

Jan Beba

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:15