Zaproszeni do Lipska przez firmę Agromix oraz Tech-Kom (importerów sprzętu Amazone) rolnicy mogli zobaczyć krok po kroku proces produkcji bron talerzowych Catros, kultywatorów Cenius i Ceus oraz opryskiwaczy serii UG. Ponadto przybliżono dzieje fabryki oraz zmiany jakie przeszła na przestrzeni lat. Warto zaznaczyć że wcześniej były tam produkowane m.in. znane nam pługi Fortschritt.
W części teoretycznej spotkania rolnicy wysłuchali wykładu na temat korzyści płynących ze stosowania rozwiązań rolnictwa precyzyjnego. Następnie przedstawiono wyniki badań porównawczych nad różnymi technologiami uprawy prowadzonych z niezależnymi instytucjami od 2002 roku. Na polach zbieranych jest szereg danych m.in. wschody, zagęszczenie łanu, ilość kłosów na 1 m2, koszty paliwa i czas pracy które są konfrontowane z plonami. Z kolei w odkrywkach wykonanych na polu pokazowym rolnicy mogli dostrzec różnice profilu glebowego i życia biologicznego na przestrzeni lat w zależności od technologii uprawy gleby: pługiem na 25 cm i kultywatorem na 15 cm.
Największe zainteresowanie wzbudził pokaz pracy nowych maszyn na polu. Przedstawiono m.in. nowy pług półzawieszany Hektor z odkładnicami ażurowymi, mechaniczny siewnik Cataya 3000 nabudowany na bronie wirnikowej KX, siewnik Primera do siewu bezpośredniego, zbiornik nawozowy XTender który współpracował z kultywatorem Cenius, działanie systemu do wykrywania roślin Amaspot, czy stabilizację belki opryskiwacza UX 01 na torze testowym. ppsz
Fot. Pszonka
StoryEditor
Polskie Dni Pola w firmie Amazone
Zwiedzanie fabryki, poletek doświadczalnych oraz pokazy pracy maszyn przyciągnęły polskich rolników na Dni Pola w Lipsku.