Nawozy mineralne stanowią sporą cześć kosztów, więc każdemu z nas powinno zależeć na precyzyjnym wysianiu założonej dawki. Mając jeszcze trochę czasu do terminu umożliwiającego aplikację nawozów azotowych warto wcześniej wyregulować rozsiewacz.
Podstawą jest wykonanie próbnego wysiewu. Nawet nawóz tego samego rodzaju np. saletra amonowa, tylko innego producenta, może się znacznie różnić pod względem m.in. wielkości granul czy wilgotności, co nie jest bez znaczenia dla ilości jaką wysiejemy na pole. Dlatego tak ważna jest próba kręcona.
Do wykonania próby kręconej potrzebny będzie nam stoper, który każdy z nas ma w telefonie komórkowym, waga, kalkulator oraz wiadro na nawóz.
W pierwszej kolejności należy zasypać skrzynię nawozową rozsiewacza. Następnie demontujemy jedną z tarcz wysiewających i regulujemy wstępnie maszynę (szczelinę wylotową). Następnie badamy ilość nawozu zgromadzoną w wiadrze po upływie minuty.
A o tym, ile nawozu powinno znaleźć się w wiadrze dowiecie się oglądając nasz film, który zamieszczamy poniżej.
StoryEditor
Przed wyjazdem w pole wyreguluj rozsiewacz
Wszyscy zapewne odliczacie czas, by 1 marca ruszyć na pola z wysiewem nawozów azotowych. Jeżeli jednak macie rozsiewacze bez elektronicznego sterowania wysiewem nawozu, to warto przed wyjazdem w pole warto poświecić chwilę czasu na wykonanie próby kręconej.