
Niezależnie od tego czy uprawiamy kukurydzę na ziarno czy na kiszonkę każdy walczy o jak najwyższy plon ziarna, które w kiszonce daje energię. Kluczem do wysokich plonów ziarna kukurydzy są równomierne wschody roślin na całej plantacji. Każda roślina, która wzejdzie jeden, dwa a nawet trzy dni później będzie przez większą część wegetacji słabszą rośliną i będzie zmuszona konkurować o światło, wodę i składniki odżywcze z roślinami, które wzeszły wcześniej. Rośliny, które wzeszły najwcześniej nie tylko mają wyraźnie większą masę liściową i wigor wzrostu, mają także silniejszy system korzeniowy. To wszystko przekłada się na kondycję roślin i w efekcie końcowym na wysokość plonu. Kolby roślin, które wzeszły z opóźnieniem dają wyraźnie niższy plon, potwierdza to czasochłonny test flagi.
Jakie nowe maszyny w Młodzikowie?
Czynników, które decydują o wyrównanych wschodach jest kilka m.in. przygotowanie gleby przed siewem. Ale najważniejszym z nich jest sam siew i odkładanie ziaren kukurydzy na równej głębokości. Jednym z tematów wykładów poprzedzających pokazy siewu kukurydzy w Młodzikowie, które odbędą się 11 kwietnia br. będzie wystąpienie dr Dawid Wojcieszaka z UP Poznań, który zaprezentuje m.in. nowoczesne układy utrzymujące równomierną głębokość siewu kukurydzy.
Jednym z pierwszych producentów siewników do kukurydzy, który zwrócił uwagę na utrzymanie równej głębokości siewu na mozaice glebowej był Horsch. Producent od 2016 roku oferuje w siewnikach Maesrto układ AutoForce, który odpowiada m.in. za utrzymanie równej głębokości siewu na mozaice glebowej. Jest to możliwe dzięki hydraulicznemu dociskowi sekcji siejących. Na dwóch sekcjach wysiewających zamontowane są czujniki, które odczytują siły jakie oddziałują na koła podporowe. Gdy siewnik wjeżdża w fragment pola z lżejszą glebą koła podporowe zapadają się w luźnej glebie i nasiona umieszczenie są na większej głębokości. Odczyty z czujników przekazują sygnał do układu hydraulicznego docisku sekcji wysiewających, który automatycznie reguluje docisk i tym samym głębokość siewu.
Co pokaże Väderstad Tempo WSX?
W ub. roku Väderstad zaprezentował nowy układ elektroniczny WSX do siewników Tempo F, V i L. Nowy układ elektroniczny siewników Tempo pozwolił na montaż czujników obciążenia w układzie zawieszenia kół podporowych sekcji, które w zależności od zmiennych warunków glebowych odczytują różną rezystancję. Sygnały te przesyłane są do jednostki sterującej, która w zależności od potrzeb reguluje docisk sekcji i tym samym głębokość siewu.
Układ może działać podobnie jak w siewnikach Horsch z czujnikami montowanymi na dwóch sekcjach – wtedy wyniki są uśredniane, a ciśnienie w układzie docisku regulowane jest równomiernie dla wszystkich sekcji wysiewających. Siewniki Väderstad Tempo można wyposażyć w czujniki na wszystkich sekcjach, wtedy docisk będzie niezależnie regulowany dla każdej sekcji. Taka konfiguracja systemu pozwala na automatyczne unoszenie całych sekcji w miejscach, gdzie zakładane będą ścieżki technologiczne np. podczas siewu buraków cukrowych.
Co oznacza Kverneland Geoforce?
Układ automatycznej regulacji docisku i utrzymania równej głębokości siewu oferuje również Kverneland w siewnikach Optima TF profi i Optima F z sekcjami wysiewającymi SX. Układ działa podobnie jak w maszynach Horsch i Väderstad. W siewnikach Kverneland czujniki pomiaru nacisku kół kopiujących zamontowane są na każdej sekcji, w efekcie każda sekcja regulowana jest niezależnie. Operator przed rozpoczęciem siewu musi jedynie na sterowniku ISOBUS ustawić z jakim dociskiem mają pracować sekcje. Na podstawie odczytów z czujników informacja podawana jest zwrotnie do siłownika hydraulicznego, który jest zintegrowany z zaworem sterującym.
Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o nowoczesnych rozwiązaniach w siewnikach do kukurydzy zgłoś się na nasz pokaz w Młodzikowie k. Środy Wlkp., który odbędzie się 11 kwietnia br.