StoryEditor

Rozgarniacz pryzm – nowość Sonarol

Firma Sonarol poszerza ofertę sprzętu skierowaną do hodowców bydła oferując rozgarniacz pryzm RDP SNR 3000. Maszyna przeznaczona jest do współpracy z ciągnikiem o mocy od 100 KM.
12.01.2021., 12:01h

Zaprojektowany w firmie Sonarol rozgarniacz pomaga w równomiernym rozłożeniu trawy na pryzmie lub w silosie. Maszyna może być też zagregowana z ładowarką wyposażoną w napęd WOM. Rozgarniacz waży 1150 kg, zalecana moc silnika ciągnika lub ładowarki to minimum 100 KM wraz z układem hydrauliki zewnętrznej o wydatku oleju minimum 40 l/min. Maszyna może być podłączona na TUZ z tyłu bądź z przodu. Producent podkreśla, że zastosowane rozwiązania techniczne pozwalają na szybkie i równomierne rozłożenie ściętej masy już w jednym przejeździe roboczym. Dzięki skrętnej ramie urządzenia traktorzysta prowadzi ciągnik/ładowarkę z dala od krawędzi pryzmy lub silosu, unikając w ten sposób niebezpiecznych manewrów, jednocześnie nie tracąc czasu na dodatkowe przejazdy.

Do formowania krawędzi pryzmy maszyna jest wyposażona w gumowe burty boczne, które można złożyć lub rozłożyć. Rozkładanie ramion prawego i lewego, odbywa się niezależnie od siebie za pomocą siłowników. Układ siłowników rozkładania ramion oraz siłowników skrętu ramy zasilany jest z hydrauliki ciągnika, a sterowanie tymi układami odbywa się za pomocą rozdzielacza elektrycznego. Przy zastosowaniu tego rozwiązania wystarczy doprowadzić do maszyny tylko jedną sekcję hydrauliczną, a sterowanie tymi układami odbywa się w kabinie ciągnika lub ładowarki za pomocą sterownika. Zakres regulacji każdego ramienia wynosi 0,4 m co daje możliwość pracy w szerokości roboczej od 3,8 m do 4,6 m przy opuszczonych dwóch osłonach. Pracując w silosie urządzenie może mieć uniesione jedną lub obydwa ramiona.

Sonarol informuje, że zastosowanie specjalnie dobranego zespołu trzech współpracujących przekładni, za pomocą których przenoszony jest napęd z WOM umożliwia wzrost momentu obrotowego uzyskanego na elemencie roboczym maszyny. Właściwie dostosowanie przełożenia ma wpływ na ekonomię pracy maszyny relatywnie obniżając zużycia paliwa. Z kolei zastosowanie w rotorze odpowiednio dobranego kąta natarcia, który ma styk z rozgarnianym materiałem wpływa na ekonomikę pracy. Kąt ten został dobrany po serii doświadczeń. Optymalne nachylenie jest kompromisem między oporami stawianymi przez zagłębianie się rotora w pryzmie, a efektami rozkładania materiału.

Firma podkreśla, że dobór odpowiednich osłon zapobiega przed nadmiernym zagłębieniem się maszyny w pryzmę, co wpływa na jakość pracy. Osłony o dużej średnicy oraz ich odpowiednie wyprofilowanie powoduje optymalne ślizganie się rozgarniacza po równanym materiale, powodując jego równomierne rozłożenie i zagęszczenie na całej powierzchni roboczej.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 01:44