StoryEditor

Siewniki Horizon nadciągają nad Wisłę

Spółka Agrihandler została wyłącznym dystrybutorem maszyn Horizon na rynek polski. W ofercie polskiego dystrybutora znaleźć można siewnik DSX No Till oraz PPX z technologią aplikacji nasion Precision Planting.
23.03.2021., 14:03h

Założona przed 14 laty przez rolnika, agronoma George‘a Sly‘a brytyjska marka skupia się na produkcji siewników punktowych i siewników do siewu bezpośredniego. Firma powstała na bazie 300-hektarowego gospodarstwa rodziny Sly w South Lincolnshire.

W ofercie polskiego dystrybutora znaleźć można siewnik DSX No Till (siewnik do pracy w mulczu, dostępny o szer. od 4 do 9 m) oraz PPX – siewnik precyzyjny z technologią aplikacji nasion Precision Planting. To właśnie pokazy tych maszyn będą pierwszym z elementów promocji marki wśród właścicieli gospodarstw rolnych. Producent pozwala dostosować liczbę rzędów do oczekiwań rolnika. Możliwe są nieparzyste lub parzyste rzędy. Głowica rozdzielająca nawóz dostępna jest dla najszerszych maszyn.

Korzenie siewnika DSX jak i całej marki Horizon sięgają australijskiej marki Boss. Sekcja uprawowo-siewna została zaprojektowana, aby dobrze radzić sobie ze zwiększoną ilością resztek pożniwnych, szczególnie na polach z wysokim plonem słomy. Kąt pracy talerza ułatwia efektywne odgarnianie resztek, co z kolei przekłada się na niższy nacisk potrzebny do zagłębienia redlicy. Dzięki temu do ciągnięcia siewnika potrzebny jest lżejszy i słabszy niż zwykle ciągnik (mniejsze zużycie paliwa). Zwykle 6-metrowy siewnik może współpracować z ciągnikiem o mocy 140-170 KM – na równym terenie. Ciśnienie wywierane na każdy rządowy można łatwo regulować za pomocą siłowników hydraulicznych. Każdy rząd jest wyposażony w skrobaki na tarczach i bocznych kołach. Skrobaki i koła boczne współpracują ze sobą, aby na tarczy nie gromadziła się lepka gleba. Ostatnią częścią agregatu jest koło dociskowe, które kontroluje głębokość siewu i dociska ziarno zamykając szczelinę. 



Jednoczęściowy zbiornik może być podzielony na dwa lub trzy zbiorniki w zależności od wymagań. Pojemność pojedynczego zbiornika wynosi 4600 litrów, zbiornik podwójny powstaje przez podzielenie w proporcji 50:50, a potrójny 60:10:30. Zbiorniki są tak instalowane, że mogą zasilać zarówno przednie, jak i tylne rzędy siewnika lub tylko w jednym kierunku. Sterowanie to system RDS ISOCAN z własnym ekranem dotykowym. Jedyne wymagane połączenia to kabel zasilający, a jeśli masz już terminal ISOBUS w kabinie i nie chcesz instalować kolejnego ekranu. W razie potrzeby układ sterowania RDS może sterować zaworami ścieżek technologicznych – opcja.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 13:55