Niemałym zainteresowaniem odwiedzających pokazy Żniwa i siew 2024 z top agrar Polska i Profi cieszyła się 3-metrowa brona talerzowa Roobin dostarczona przez firmę Namysło. W prezentację maszyny osobiście zaangażował się jeden z okolicznych rolników, właściciel maszyny.
Zobacz też: Wydajne zestawy kosiarek Fendt Slicer 960 i Slicer 1010
Efektywna praca talerzówki przy dużych prędkościach
Brona talerzowa Roobin z amortyzacją sprężynową składa się z dwóch rzędów talerzy rozstawionych od siebie w odległości 1100 mm, co zapewnia możliwość rozwijania większych prędkości roboczych powyżej 12 km/h nawet przy pracy z dużą ilością resztek.
Wpływa na to także wysoki prześwit pod ramą, wynoszący 83 cm. Jej zakres pracy sięga od 3 cm do 15 cm. Prezentowany w Nagradowicach model to najmniejszy reprezentant serii. W gamie bron talerzowych dodatkowo dostępne są wersje o szerokości 3,5 4, 4,5, 5 i 6 m.
Bezobsługowe piasty i 24 talerze w bronie talerzowej Roobin
24 talerze o średnicy 610 mm i grubości 6 mm osadzone są na bezobsługowych piastach. Podczas pracy talerze Roobina rozcinają glebę i mieszają ze sobą pozostałości roślin. Odpowiednie ułożenie talerzy pozwala na nacięcie całej gleby podczas przejazdu.
Przestawiany w trzech kierunkach ekran boczny zapewnia odpowiednie ustawienie w zależności od prędkości i głębokości pracy. Jest standardowym wyposażeniem agregatów talerzowych Namysło. Do współpracy z broną Roobin wymaga się ciągnika z zakresu ok. 100-120 KM. Maszyna wyposażona jest w zaczepy II/III kategorii.
Amortyzacja każdego talerza
Producent podkreśla, że każde ramię talerza amortyzowane jest przez zastosowanie sprężyn o odpowiedniej średnicy oraz twardości. System pozwala na zminimalizowanie zużycia talerza oraz kompensację uderzeń przenoszonych na łożysko i ramę. W standardowym wyposażeniu znajdziemy wał rurowy o średnicy 500 mm (10 rur), odstęp między rzędami talerzy 1100 mm, ekran boczny obrotowy, lakierowanie proszkowe. Producent chwali się także 24-miesięczną gwarancją.
Szybka i wygodna zmiana głębokości pracy
Dodatkowym wyposażeniem maszyny jest hydrauliczna regulacja głębokości pracy, która pozwala na szybką zmianę głębokości bez opuszczania kabiny ciągnika. W standardzie głębokość ustalana jest przez zapadki.
Z kolei o lepszą widoczność i bezpieczeństwo na drodze dba nowoczesne oświetlenie LED z aktywnym kierunkowskazem, tablicami ostrzegawczymi i błotnikami. Na życzenie dostępny jest też wózek transportowy ciężki (ogumienie 400/60 R15,5), oś hamowana hydraulicznie/pneumatycznie, koła podporowe, oraz zgrzebło.
fot. Jan Beba