StoryEditor

Tanio i dobrze – zbiór pasz według firmy Claas

Koszenie, przetrząsanie, zgrabianie i prasowanie – wszystko to ma wpływ na jakość zebranej paszy. Jakie rozwiązania proponuje firma Claas, żeby zrobić to dobrze i zaoszczędzić?
08.04.2022., 15:04h

Seria kosiarek Claas Disco została wyposażona w hydropneumatyczny system odciążający Active Float. Zależnie od modelu kosiarki jest on montowany seryjnie lub dostępny opcjonalnie zamiast odciążenia sprężynowego. Masa kosiarki jest przy tym przenoszona na ciągnik, a tym samym nie niszczy darni.

„Dla wielu rolników największą zaletą jest jednak czyste cięcie i wpływ systemu na zużycie paliwa przez pracujący z kosiarką ciągnik” – komentuje Patryk Piontek z firmy Claas. Dzięki systemowi odciążenia Active Float można obniżyć zawartość surowego popiołu o 17%. Dodatkowo zużycie paliwa zmniejsza się o 2,5%. Claas wyjaśnia, że obniżając liczbę obrotów WOM do 850 obr./min można zmniejszyć zużycie paliwa o kolejne 16%.

Producent informuje, że oszczędności te zostały potwierdzone w praktyce podczas niezależnych testów – gdzie zaobserwowano spadek zużycia paliwa od około 0,4l, aż do 1 l/ha.

Lepsza jakość paszy

Prasy zwijające Claas Variant i Rollant zostały wyposażone w system Roto Cut
– Co prawda zwiększają one zapotrzebowanie na moc o około 10%, ale w zamian dostajemy dodatkowe korzyści - mówi Patryk Piontek. Specjalny system cięcia zapewnia lepszą jakość paszy dla przeżuwaczy, wysoką gęstość bel, a co za tym idzie lepszą fermentację kiszonki. - Drobniej pocięta pasza pozwala także na łatwiejsze mieszanie i szybsze przygotowanie dawek żywieniowych w wozie paszowym – dodaje ekspert Claas.

Mimo zwiększonego zapotrzebowania na moc, przy zastosowaniu Roto Cut można zwiększyć zagęszczenie bel, czyli zbierany materiał zmieści się w mniejszej liczbie bel. Dzięki temu można zmniejszyć koszty transportu i owijania. Ma to zrekompensować wzrost kosztów paliwa pracy prasą z Roto Cut.

Lepsze zagęszczenie bel

W prasach Claas Rolant zastosowano system MPS. Jak komentuje Patryk Piontek, rozwiązanie to pozwala uzyskać bardziej zagęszczone i mocniej sprasowane bele. Nie potrzebujemy do tego większego mocy ciągnika.

W momencie rozpoczęcia formowania beli trzy walce MPS znajdują się wewnątrz komory prasującej. Zwiększająca się bela w komorze wypycha MPS ku górze aż do położenia krańcowego. Dzięki temu bela obraca się od samego początku i jest zagęszczana już od 90 cm. W ten sposób można uzyskiwać mocno zagęszczone bele nawet przy wysokiej prędkości jazdy.

opr. jj

fot. Claas.pl
Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:52