Sterowanie parametrami oprysku w czasie rzeczywistym jest głównym zadaniem systemu DynaJet firmy TeeJet. W odróżnieniu od opryskiwaczy, w których wielkość kropli reguluje się doborem
rozpylaczy oraz zmianą ciśnienia, system DynaJet robi to automatycznie.
Wszystko dzięki możliwości zmiany czasu otwarcia zaworu elektromagnetycznego, współpracującego z rozpylaczem, czyli tzw. szerokość impulsów (PWM).
Zastosowany przez TeeJet zawór może zamykać się i otwierać z częstotliwością 20 Hz, czyli 20 razy na sekundę (cykl). Weźmy dla przykładu oprysk wykonywany przy stałym ciśnieniu 3 barów. Przy poruszaniu się z prędkością 4 km/h zawory otwarte są przez 30% cyklu, podczas gdy przy prędkości 10 km/h łączny czas pracy rozpylaczy w cyklu sięga 70%. System DynaJet zapewnia więc stałe ciśnienie robocze w szerokim zakresie prędkości oraz przy zachowaniu założonej dawki. Z kolei dzięki możliwości regulacji wielkości kropel system znacznie ogranicza znoszenie cieczy. Pozwala to na zwiększenie wielkości kropli podczas zwiększania prędkości wiatru. Wszystkie regulacje parametrów oprysku można wykonać w kabinie ciągnika, np. w kontrolerze Aeros 9040 lub na innym terminalu komunikują- cym się przez ISOBUS.
Traktorzysta w panelu kontrolera może wprowadzić dawkę, wielkość kropli i jaki chce wykonać zabieg, a system DynaJet dostosuje ciśnienie pracy tak, żeby przy różnych prędkościach roboczych zachowana została zada- na dawka oraz wybrana wielkość kropli.
System DynaJet jest już dostępny w rozbudowanej wersji – z czujnikami kompensacji skrętu. Ich zadaniem jest utrzymanie zadanej dawki oprysku podczas pracy na łuku lub na uwrociu. W takich sytuacjach, gdy skrajne elementy belki opryskowej przemieszczają się z różną prędkością, ciecz nie jest rozprowadzana równomiernie. Do końca roku firma TeeJet planuje także wprowadzenie indywidualnego sterowania rozpylaczami we współpracy z systemem GPS. Pozwoli to na zwiększenie dokładności oprysku, m.in. przez ograniczenie nakładek.