StoryEditor

Tego jeszcze nie było! Sieczkarnia z silnikiem 1156 KM

Uczestniczyliśmy w światowej premierze nowej sieczkarni Krone Big X 1180: W prezentacji pod Berlinem brało udział ponad 100 dziennikarzy z 26 krajów. 
14.09.2018., 08:09h
Krone wprowadza na rynek sieczkarnię Big X 1180 z 12 cylindrowym silnikiem o mocy 1156 KM! To najmocniejsza sieczkarnia dostępna na rynku. Producentem tej ogromnej jednostki napędowej o pojemności skokowej 24,24 l jest  Liebherr. Producent stawia tu również na praktyczną koncepcję silnika, dlatego okresy wymiany olejów i filtrów to aż 1000 godzin. Warto podkreślić, że wszystkie modele Big X wyposażone są tylko w układ oczyszczania spalin SCR. Pozwala to na spełnienie wymogów emisji Stage V lub Tier 4f. Z kolei system zarządzania mocą silnika PowerSplit pozwala na ręczne bądź automatyczne dopasowanie charakterystyki pracy silnika do zapotrzebowania. Przekłada się to przede wszystkim na niższe zużycie paliwa.

Obecnie Krone oferuje dwanaście modeli sieczkarń w trzech seriach. Wersje Big X 480, 530, 580 i 630 z kanałem przepływu masy o szerokości 63 cm dysponują mocą od 490 do 626 KM generowaną z 6-cylindrowego silnika MTU. Znacznie większy przedział mocy od 718 do 1110 KM dotyczy modeli Big X 700, 770, 850 i 1100. Tu pod maską pracują jednostki Liebherr lub Man (8 lub 12 cylindrów), a kanał przepływu masy jest szeroki na 80 cm. Flagową serię sieczkarń tworzą modele Big X 680, 780, 880 i 1180. Zakres mocy generowanej przez 8- lub 12-cylindrowe silniki Liebherr to 687 do 1156 KM. W tej gamie również kanał przepływu masy mierzy 80 cm.   

System OptiMaize
Zmiany dotyczą także układu rozdrabniania zielonej masy. Standardowym wyposażeniem modeli najwyższej serii jest system OptiMaize składający się przede wszystkim z nowych dwuwalcowych zgniataczy OptiMaxx. Jak zapewnia producent, dzięki śrubowo ułożonym zębom (pod kątem 5 stopni), osiągamy tu efekt ścinania masy nie tylko w kierunku wzdłużnym, ale także w poprzecznym. Nowy kondycjoner o średnicy 250 mm może mieć walce z 105/123 zębami lub 123/144 zębami. Warto zaznaczyć, że przeciwbieżnie obracające się walce zgniatacza, w standardzie obracają się z różną prędkością – nawet do 50%. W ten sposób uzyskuje się efekt rozcierania masy.

Największy model 1180 można wyposażyć w zgniatacz o zwiększonej do 305 mm średnicy walców (OptiMaxx 305). Bardziej wydajny zgniatacz dodatkowo zwiększa możliwości przerobowe sieczkarni. Jak podaje producent w każdej sekundzie pracy układ rozdrabniający opuszcza nawet 100 kg pociętej masy. W tym przypadku na obwodzie walców możemy znaleźć w zależności od zastosowania: 125/150 zębów dla średniej długości sieczki lub alternatywnie, 150/175 zębów dla krótkich i średnich długości cięcia. W dalszym ciagu w ofercie producenta pozostaje uniwersalny kondycjoner dyskowy.

W ramach systemu OptiMaize rolnik może wybrać charakterystykę pracy sieczkarni w zależności od zapotrzebowania. W wariancie OptiMaize S można uzyskiwać sieczkę o długości 4-7 mm (na biogaz) do czego wymagana jest praca 40 noży. Strategia OptiMaize M sprawdzi się w żywieniu bydła mlecznego lub opasowego. Uzyskać można sieczkę o długości 8-10 mm.  Producent umożliwia także cięcie dłuższych odcinków L (11-19 mm) i XL w zakresie 20-30 mm. Wiąże się to ze zmniejszeniem liczby noży oraz prędkości obrotowej bębna. Pomocna w uzyskaniu róznej długości sieczki jest przekładnia napędowa bębna VariLOC, która umożliwia szybkie przestawianie prędkości obrotowej bębna z 1250 obr./min na 800 obr./min.

Inżynierowie Krone zaprezentowali również modele z automatyczną regulacją stalnicy przy bębnie tnącym. To dodatkowe wyposażenie serii Big X 680, 780, 880 i 1180. Dzięki temu automatyczna regulacja przeciwostrza z kabiny zajmuje zaledwie kilka sekund. Oczywiście nadal możliwe jest ręczne ustawienie przeciwostrza z zewnątrz.

Automatyczny system napełniania
W tak zaawansowanych maszynach nie mogło zabraknąć systemu wspomagającego załadunek przyczep opartego na kamerach 3D. System EasyLoad może być używany do wygodnego napełniania każdego pojazdu wyładowczego w równoległej pracy z boku. Kierowca może ustawić różne strategie napełniania przyczepy, np. od przodu do tyłu. Można również zaprogramować stopień napełnienia, przy którym należy zakończyć pracę. W przyszłości możliwe będzie również automatyczne ładowanie przyczep podczas załadunku z tyłu sieczkarni – ta funkcja jest obecnie testowana. 

Na uwagę zasługuje wart kilkadziesiąt tysięcy euro system bieżącego pomiaru wilgotności i składników zielonki za pomocą czujnika AgriNIR. Czujnik jest produkowany przez włoskiego partnera firmę Dynamica Generale i może informować rolnika o zawartości suchej masy, skrobi, surowego białka, popiołu, tłuszczu, ADF i NDF. Dane są zapisywane w terminalu maszyny Krone i przypisywane do odpowiednich obszarów na polu. Dalsze przetwarzanie tych danych jest możliwe w wielu aplikacjach do zarządzania gospodarstwem.

Warto zaznaczyć, że dla firmy Krone miniony rok finansowy zakończył się pozytywnie. Całkowity obrót przedsiębiorstwa wyniósł około 2,1 mld euro, z czego 1,5 mld euro zawdzięcza branży transportowej. Maszyny rolnicze (ponad 200 różnych typów) przyniosły w tym samym okresie 683 mln euro. Zatrudniająca 5 tys. pracowników firma w ciągu 8 minionych lat zainwestowała 150 mln euro. Efektem tego jest m.in. centrum szkoleniowe, centrum serwisowe, centrum konstrukcyjne i centrum logistyczne. Znacznemu zwiększeniu ulegnie ta kwota w najbliższych trzech latach. 250 mln euro szefowie firmy zainwestują w nowe technologie, w tym automatyzację.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 23:53