Niestety, nic nie jest wieczne i choć brony wirnikowe uchodzą za solidne i trwałe maszyny, to co jakiś czas trzeba wymienić elementy robocze. O zakupie nowych części powinniśmy pomyśleć w momencie, kiedy stare zęby zużyją się w 2/3 swoje długości. Praca ze zużytymi detalami sprawia, że gleba nie może się swobodnie przemieszczać pomiędzy wirnikami, co potęguje zjawisko fali gleby pchanej przed agregatem. To z kolei ma wpływ na jakość uprawy gleby, a także większe opory, a co za tym idzie – zwiększone zużycie paliwa.
Przystępując do naprawy trzeba odczepić siewnik, a w następnej kolejności zdemontować wał doprawiający, co pozwoli nam na dogodne ułożenie brony, tak by mieć swobodny dostęp do elementów roboczych. Ze względów bezpieczeństwa niedopuszczalne jest wymienianie zużytych części na maszynie zawieszonej na TUZ ciągnika.
O tym jak rozpoznać, który ząb jest prawy, a który lewy, oraz o beznarzędziowej wymianie elementów roboczych i cenach części zamiennych przeczytacie Państwo w lutowym wydaniu top agrar Polska na stronie 180.
StoryEditor
Wymiana zębów brony wirnikowej
Brony wirnikowe to popularne maszyny mające wielu zwolenników. Niestety, podczas pracy dosyć szybko zużywają się ich elementy robocze. Przyglądamy się więc jak wymienić zęby w tych maszynach.