StoryEditor

Zbieracz kamieni i rozdrabniacz słomy Haybuster

Możliwości amerykańskich maszyn marki Haybuster mogliśmy podziwiać w trakcie pokazu zorganizowanego w OHZ Przerzeczyn Zdrój. Swoje możliwości zaprezentował zbieracz kamieni 3106 Rock-Eze oraz rozdrabniacz H-1130 Big Bite.
14.10.2019., 14:10h

Pokaz zorganizowany przez importera marki Haybuster w Polsce firmę FPHU Agra z Wrocławia rozpoczął się od wyjazdu w pole. Tam do pracy przystąpił zbieracz kamieni 3106 Rock-Eze. Mimo, iż do napędu producent zaleca traktor o mocy zaledwie 80 KM, maszynę zagregowano z liczącym 250 KM modelem Steyr. Ważąca 2 tony maszyna zbudowana jest z pojedynczego wału przeczesującego glebę na głębokości do 7,5 cm. W zakresie roboczym zbieracza mieszczą się kamienie o średnicy od 5 do niemal 40 cm. Wał pracuje na szerokości poniżej 3 m i napędzany jest z hydrauliki ciągnika. Z drugiej pary zaworów obsługiwane jest m.in. wysypywanie zebranych kamieni z kosza. Charakterystyczne ażurowe koło transportujące urobek do zbiornika toczy się po polu – nie wymaga dodatkowego napędu. To między innymi dlatego uzyskano niskie zapotrzebowanie na moc.


W drugiej części dnia w gospodarstwie w Przerzeczynie zaprezentowano rozdrabniacz słomy Haybuster Big Bite H-1130 – jeden z czterech modeli w ofercie amerykańskiego producenta plus jeden z napędem elektrycznym. Rozdrabniacze Haybuster zaprojektowano do rozdrabniania różnych surowców w gospodarstwie: słomy, siana, kolb kukurydzy, ziarna kukurydzy drobnych ziaren czy biomasy suchej jak również wilgotnej. Sercem konstrukcji jest rozdrabniacz młotkowy, do którego niepocięta masa trafia z obracającej się tuby. Stosując różne rozmiary sit można pociąć słomę na kawałki o długości od 5 do 150 mm. W zależności od trybu pracy wydajność maszyny sięga od 1 do 20 t/h.

Podstawowa wersja H-1000 jest przeznaczona dla hodowcy bydła ze stadem od 50 do 100 sztuk. Wersja ta nie ma możliwości przechyłu tuby i zastosowano w niej lżejszy niż w innych modelach rozdrabniacz. Haybuster H-1000 wymaga co najmniej 80 KM, ale dla maksymalnej wydajności maszyny zalecamy moc 125 KM.

Większe modele H-1030 Big Bite oraz H-1130 Big Bite mają skrzynie załadunkową o średnicy 3 m i jest wyposażona w siłownik do odchylnia na czas serwisu. W tylnej części maszyny jest wzmocniony rotor oraz system z dwoma ślimakami do rozprowadzania materiału do  hydraulicznie napędzanego taśmociągu o długości niemal 8 m. Model H-1030 i H-1130 wymagają ciągnika o mocy 150 - 315 KM. Nowo zaprojektowany sterownik elektroniczny chroni ciągnik przed przeciążeniem, pozwalając na skuteczniejsze i spójne rozdrabnianie materiału.

Nowością w ofercie producenta jest najmniejszy model H-800 z kanałem wyrzutowym zamiast taśmy. Maszyna przeznaczona jest do rozdrabniania zarówno biomasy jak i paszy, a do napędu wymaga minimum 75 KM. Z kolei model Electric ma właściwości i wygląd jak model Big Bite H-1130. Maszyna jest napędzana dwoma silnikami elektrycznymi. Silnik o mocy 220 kW napędza główny wał, a silnik o mocy 10kW układ hydrauliczny.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 09:18