Dotychczasowy projekt MARS, który zakładał wykorzystywanie w pracach polowych zespołu niewielkich robotów przekształcono w koncepcję o nazwie Xaver. Głównym zadaniem robotów sterowanych dzięki nawigacji satelitarnej jest tworzenie precyzyjnej dokumentacji polowej, związanej np. z dokładnością wysiewu kukurydzy. Firma nie wyklucza wyposażenia robotów Xaver w nowe funkcjonalności związane z ochroną roślin i nawożeniem.
W odróżnieniu od innych koncepcji robotyzacji prac polowych, Fendt planuje jednoczesne korzystanie z brygady 6 lub 12 pojazdów. Wszystko po to, by uzyskać wysoką jak na roboty wydajność pracy na poziomie 1 ha/h. Planiści zadbali o wyposażenie robotów w systemy komunikacji i wymiany danych, dzięki czemu zabieg będzie wykonany z należytą dokładnością, bez nakładek i omijaków. Pojedynczy robot waży około 50 kg i wyposażony jest w akumulator i elektryczny napęd o mocy około 400 W.
Zdaniem producenta, wykorzystanie robotów w przyszłości w pracach polowych może przyczynić się do oszczędności 70% energii w porównaniu z pracą ciągnikiem zasilanym olejem napędowym i zmniejszenia jednostkowego nacisku na glebę. W precyzyjnym poruszaniu się po polu, oprócz systemu nawigacji GPS pomaga zespół czujników monitorujących najbliższe otoczenie jednostki.
Fot. firmowe
StoryEditor
Armia robotów zamiast traktora
Oprócz rozwoju nowych konstrukcji ciągników, Fendt nieustannie pracuje nad możliwością robotyzacji prac polowych. Sprawdź, na co wpadli konstruktorzy.