Słodkie ziemniaki ze względu na dużą zawartość cukrów są bardzo wrażliwe na uszkodzenia w czasie zbioru. Z tego powodu większość batatów na całym świecie zbierana jest ręcznie.
Nowy kombajn prezentowany na stoisku Grimme podczas targów Agritechnica ma zmechanizować zbiór batatów. Są one z reguły uprawiane na niewielkich parcelach. Z tego powodu kombajn wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami. Ma 5 m długości, 2,5 m szerokości i 2,2 m wysokości. Wyposażony jest w gąsienicowy układ jezdny, aby nie uszkadzać struktury gleby.
Pierwszym elementem jest rolka kopiująca, następnie przenośnik odsiewający. Po nim bataty przemieszczane są na przenośnik taśmowy, z którego plon ręcznie przepakowywany jest do mniejszych pojemników.
Do napędu kombajnu wykorzystywany jest silnik Deutza o mocy 37 KM. Sprzęt wyposażony jest w szereg czujników, umożliwiających autonomiczną pracę. Ze względu na niewielkie rozmiary i masę zaledwie 2600 kg, kombajn można transportować między polami na niskopodwoziowej przyczepie.
Grimme informuje, że kombajn Harvey.one to na razie koncept i nie wiadomo, kiedy wejdzie do produkcji. Pierwsze próby zbioru zostały już pomyślnie przeprowadzone w Niemczech.
Dawid Konieczka
StoryEditor
Autonomiczny kombajn do zbioru batatów
Schmeide.one to start-up, założony w 2017 roku przez Christopha Grimme. Owocem pracy młodego przedsiębiorcy i jego zespołu jest kombajn Harvey.one, w pełni autonomiczna maszyna do zbioru batatów.