Prezentowany w Trlągu (woj. kujawsko pomorskie) system kamer nosi nazwę AiCPlus. Kamery zamontowano bezpośrednio na belce polowej. Stąd płyną sygnały do oprogramowania, które przetwarza i analizuje obrazy roślin w poszukiwaniu chwastów. W efekcie herbicyd trafia tylko w miejsca, gdzie wykryto chwasty. To może znacznie ograniczyć zużycie środków ochrony roślin.
Warto podkreślić, że najistotniejszym zadaniem w projektowaniu systemu identyfikacji chwastów jest opracowanie algorytmów pomagających podejmować decyzje przez sieci sztucznej inteligencji. Udział w tym brali głównie rolnicy, którzy z identyfikacją chwastów mają do czynienia na co dzień.
Innym rozwiązaniem wprowadzonym ostatnio przez producenta jest system DynamicDosePlus. Zmodernizowany układ cieczowy pozwala na niemal indywidualne opryskiwanie roślin, co zapobiega nakładaniu się cieczy roboczej. Na podstawie obrazów z drona , satelity , czujników maszyna steruje rozpylaczami w taki sposób, aby dawka cieczy dostosowana była, np. do wielkości opryskiwanych roślin, to także przekłada się na redukcję zużycia środków i umożliwia rolnikowi skupienie się na obsłudze i prowadzeniu maszyny.
StoryEditor
Inteligentne kamery rozpoznają chwasty
Sztuczna inteligencja, której zadaniem jest szybka identyfikacja i rozpoznawanie chwastów znalazła zastosowanie w nowych opryskiwaczach Agrifac Condor. Uczestniczyliśmy w pierwszym w Polsce pokazie inteligentnego opryskiwacza.