StoryEditor

Łatwiejsze dokumentowanie w 365FarmNet

Z nową aplikacją 365Pocket zmienia się sposób bieżącej rejestracji zabiegów i czynności w ramach programu 365FarmNet. Aplikację można już testować zarówno na smartfonach z Androidem jak i iOS, po wcześniejszym pobraniu ze sklepu z aplikacjami. 
27.08.2019., 19:08h

Podstawową bolączką wielu rolników korzystających aktywnie z systemów zarządzania gospodarstwem jest konieczność, często żmudnego wprowadzania danych o wykonanych w danym dniu zabiegach w gospodarstwie. Nie należy to do przyjemności, szczególnie po całym dniu pracy z różnym sprzętem, gdy zamiast odpoczywać trzeba poświęcić czas na uzupełnienie elektronicznej dokumentacji.

Propozycją firmy 365FarmNet jest nowa aplikacja 365Pocket. To prostsza wersja dostępnej już wcześniej apki 365Crop. Jej atutem jest wysoka funkcjonalność i prosta obsługa. Nowa aplikacja pozwala na pełne planowanie zabiegów na polu (dobór maszyn, pracowników, substancji). Co najważniejsze, pozwala na wygodne wprowadzanie danych np. w czasie krótkich przerw w pracy. Dzięki temu nie trzeba zapamiętywać wszystkich szczegółów, tylko na bieżąco rejestrować w systemie 365FarmNet.

Idea platformy 365FarmNet

Stworzona w Berlinie w 2013 roku, a w Polsce obecna od 2015 roku firma specjalizuje się w udostępnianiu rolnikom i zarządcom gospodarstw narzędzi ułatwiających prowadzenie gospodarstwa. Wiodącym elementem jest darmowy system 365FarmNet – to wspólna platforma, działająca w tzw chmurze. Podstawowa wersja programu umożliwia wprowadzanie pół i maszyn oraz prostą analizę wydajności i opłacalności produkcji. Z kolei w ramach miesięcznych abonamentów można uzbroić konto danego gospodarstwa w aplikacje umożliwiające m.in. monitoring wydajności pracy maszyn (365Active), serwis nawozowy, serwis pogodowy, monitoring cen rynkowych (Saatbau Profit Manager), planowanie płodozmianu i odmian czy zarządzanie stadem krów (365Cattle). Obecnie w ofercie jest kilkanaście różnych aplikacji rozwijanych najczęściej przy współpracy z zewnętrznymi partnerami z branży.

Nowe moduły w 365FarmNet

Nowością w ofercie platformy jest nowa aplikacja Agropressure rozwijana wspólnie z producentem opon Michelin. Moduł pozwala na obliczenie ryzyka ugniatania gleby dla wybranej kombinacji maszyn i sugestie dotyczące właściwego ciśnienia dla danej pracy. Możliwa jest też symulacja różnych scenariuszy dotyczących ryzyka ugniatania gleby. Co ważne obliczenia uwzględniają ogumienie innych producentów.

Warto również zwrócić uwagę na moduł Lacos - odpowiedzialny za planowanie przejazdów polowych. Program ma pomóc w zaplanowaniu optymalnych tras przejazdu po polu, dostosowanych do wybranej strategii jazdy. Wystarczy wprowadzić dane dotyczące maszyn, które mają w danym momencie pracować na polu, a utworzoną w programie mapę przenosimy do terminalu w traktorze.

Nie lada gratką dla menedżerów i nie tylko jest nowa funkcja w Claas Crop View. Od teraz możemy wygenerować mapy potencjalnego plonowania działki, m.in. na podstawie danych historycznych. Dane te można zaimportować w postaci zdjęć satelitarnych pola do pobrania ze strony internetowej. Celem nowej funkcjonalności jest umożliwienie szybkiego wyznaczenia, np. stref nawożenia.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 05:19