StoryEditor

Praktyczna pomoc instalatora

Kontrola grzejników i ogrzewania podłogowego pod kątem równomiernego rozprowadzania ciepła, wykrywanie punktów przegrzewania się instalacji elektrycznych lub mostków termicznych, identyfikacja przyczyn strat energii i przeciągów – to wszystko umożliwia kamera termowizyjna Bosch GTC 400 C Professional.
02.01.2019., 09:01h
Szybka dokumentacja wyników, łatwa lokalizacja problemu i elastyczna praca z akumulator to ważne zalety nowej kamery termowizyjnej marki Bosch. Wykorzystując nową kamerę termowizyjną Bosch GTC 400 C Professional można pracować szybciej i bardziej efektywnie na każdym etapie budowy czy remontu. Urządzenie rejestruje obraz termiczny dostarczając wielu szczegółowych informacji, co pomaga w szybkiej ocenie sytuacji. Umożliwia też skuteczną kontrolę efektu przeprowadzonych prac.
 
Kontrola grzejników i ogrzewania podłogowego pod kątem równomiernego rozprowadzania ciepła, wykrywanie punktów przegrzewania się instalacji elektrycznych lub mostków termicznych, identyfikacja przyczyn strat energii i przeciągów – to wszystko umożliwia kamera termowizyjna Bosch GTC 400 C Professional. Kamera w niezawodny sposób wykrywa wady i pozwala szybko ocenić sytuację, gdy np. chcemy być pewni, że podczas montażu ścian działowych w systemie suchej zabudowy nie dojdzie do uszkodzenia instalacji ogrzewania podłogowego.

GTC 400 C Professional jest wyposażona w moduł komunikacyjny WLAN, dlatego może pełnić funkcję hotspotu WiFi. Użytkownicy mogą połączyć swój smartfon lub tablet z kamerą i importować obrazy wraz z danymi pomiarowymi do aplikacji Bosch Measuring Master. W ten sposób zdjęcia termiczne i dane pomiarowe można szybko przesłać. Alternatywną opcją jest przeniesienie plików ze zdjęciami na komputer za pomocą kabla micro USB.

Szeroki kąt kamery (71 stopni) pozwala na utrwalenie na jednym zdjęciu dużego fragmentu obrazu, nawet przy niewielkiej odległości od obiektu. Na zapisanych w pamięci zdjęciach termicznych o rozdzielczości 160 x 120 każdy z 19.200 pikseli na wyświetlaczu 3,5 cala odpowiada dokładnie jednemu punktowi pomiarowemu, co zapewnia szczegółowy i pełen informacji obraz. Dzięki wysokiej czułości termicznej urządzenia, na obrazie precyzyjnie są przedstawione nawet najdrobniejsze różnice temperatur.

Obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna. Naciśnięcie jednego przycisku umożliwia aktywację funkcji „Obraz w obrazie”. Obraz termiczny jest wówczas prezentowany w bezpośrednim odniesieniu do obrazu rzeczywistego, dzięki czemu można łatwiej przyporządkować i zlokalizować wykonane pomiary. Aby lepiej uwidocznić drobne różnice temperatur lub kontrastu, użytkownicy mają do wyboru różne kolorystyki. Na życzenie urządzenie może automatycznie oznaczać punkt najniższej i najwyższej temperatury. Pozwala to m.in. szybko lokalizować poluzowane połączenia w szafach rozdzielczych. Dynamiczna skala dopasowuje się do zmierzonej wartości minimalnej i maksymalnej, ale można ją też zablokować. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji jednolitą skalę odniesienia o takiej samej wizualizacji, co jest przydatne podczas wykonywania pomiarów w pomieszczeniach o różnych temperaturach.

Urządzenie może być zasilane przy użyciu wymiennego akumulatora 12 V lub 4 baterii alkalicznych (AA), co zapewnia elastyczność działania. Obudowa kamery posiada stopień ochrony przed wodą i pyłem IP 53, dzięki czemu może być ona bezpieczne stosowana na budowie.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. styczeń 2025 04:29