StoryEditor

System pomiaru NPK w oborniku - precyzyjna aplikacja na polu

Brakujący element układanki – tak w skrócie można określić system pomiaru składników mineralnych NPK w oborniku, zainstalowany w rozrzutniku obornika. Takim rozwiązaniem już w 2022 roku pochwaliła się firma Samson, właściciel marki rozrzutników Pichon. Dzięki temu obornik podobnie jak gnojowica może być precyzyjnie aplikowany na polu z uwzględnieniem jego zawartości.
17.03.2024., 08:51h

Skład obornika - ile suchej masy?

Wbudowany w boczny panel francuskiego rozrzutnika czujnik wykorzystuje spektroskopię w bliskiej podczerwieni (NIR), czyli metodę już sprawdzoną w rolniczych zastosowaniach, np. do analizy składu gnojowicy, sieczki z kukurydzy, czy kiszonki. Próbkowanie obornika w czasie rzeczywistym pozwala określić zawartą w nim ilość suchej masy, azotu amonowego, a także węgla, fosforu czy potasu. Wyniki prezentowane są na wyświetlaczu.

Zobacz także: Woda z dachu do opryskiwacza - Inwestycja w magazynowanie wody opadowej

W ubiegłym roku podobne rozwiązanie opracowano w Katedrze Inżynierii Biosystemów UP w Poznaniu przy współpracy z firmą Alima-Bis, która udostępniła rozrzutnik. Najważniejszym elementem systemu jest spektrometr (NIR), którego sondę zainstalowano na bocznej ścianie skrzyni (na zdjęciu). System umożliwia chwilowe zatrzymanie warstwy obornika i jej zagęszczenie przed czujnikiem, co zwiększa dokładność pomiaru.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 20:51