W drugiej połowie 2016 r. ceny mleka zaczęły odbijać od dna. – Mamy dobry czas na inwestycje, choć oczywiście z rozsądnym biznesplanem – mówił Marcin Jajor z redakcji „top agrar Polska” podczas debaty na targach Ferma Bydła w Łodzi. Jej uczestnicy, dr Wojciech Barański z UWM w Olsztynie, Jacek Karman z firmy Agra-Matic oraz Tomasz Ladziński z firmy Ladziński Budownictwo Ogólne podpowiadali, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać podczas budowy obór. Z kolei Grzegorz Ignaczewski („top agrar Polska”) wyjaśniał procedury finansowego wsparcia inwestycji.
– Częstym problemem w oborach jest zbyt duża obsada. Na początku nie ma to aż tak dużego przełożenia na zdrowie i skalę produkcji, ale po 1–2 latach rolnik jest z weterynaryjnego punktu widzenia pod ścianą – mówił dr Wojciech Barański. Stąd w projekcie trzeba przewidzieć potencjalne zwiększenie obsady, dodatkowe zaplecze, np. na automaty paszowe czy większą porodówkę. Wszystko dlatego, że na dobrostan zwierząt powinniśmy patrzeć nie tylko przez pryzmat samego budynku, ale również dostępu do wody, optymalnego żywienia czy właściwej obsługi.
Na jakie jeszcze elementy warto zwrócić uwagę nim podejmiemy decyzję o budowie nowej obory? Jakie rozwiązania – zdaniem naszych ekspertów – najlepiej się sprawdzają na legowiskach dla krów i gdzie popełniamy najwięcej błędów? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule: „Budowa obory – najczęstsze błędy” w kwietniowym wydaniu „top bydło”.
mj
Fot. Jajor
StoryEditor
Budowa obory – najczęstsze błędy
Każdy błąd podczas planowania i budowy obory może nas sporo kosztować. Oto lista najważniejszych potknięć i sposobów, jak się przed nimi ustrzec. Wymieniali i podpowiadali je nasi eksperci podczas debaty „top agrar Polska” w Łodzi.