StoryEditor

Byk poturbował rolnika i uciekł do lasu

Byk najpierw poturbował rolnika. Potem uciekł do lasu. W ślad za nim wyruszyli myśliwi i policjanci.
30.01.2018., 12:01h
W piątek w miejscowości Bartoszylas w województwie pomorskim miał miejsce groźnie wyglądający wypadek. Do zdarzenia doszło rano, przed godziną 8. W jednym z gospodarstw rolnych byk wydostał się z obory. Próby zagonienia go z powrotem do budynku zakończyły się niepowodzeniem. Zdenerwowane zwierzę lekko poturbowało swojego właściciela, a następnie uciekło. 

– Byk ważący ponad tonę wybiegając z obory, uszkodził sprzęty znajdujące się na terenie gospodarstwa, lekko poturbował mężczyznę i pobiegł w kierunku lasu. Policjanci wraz z myśliwymi wszczęli obławę – poinformował rzecznik kościerskiej policji, asp. Piotr Kwidziński.

Poszukiwania byka trwały ponad godzinę. Zgodnie z przewidywaniami odnaleziono go w lesie. Myśliwi stwierdzili, że zwierzę stwarza zagrożenie i podjęli decyzję o jego zastrzeleniu. Rolnik poturbowany przez byka nie doznał poważniejszych obrażeń.

Przypominamy, że w pracy ze zwierzętami trzeba zachować szczególną ostrożność. Oto kilka cennych porad red. Miry Wieczorek, zootechnik, specjalistki działu Top Bydło w „top agrar Polska”:


Pamiętajmy, przede wszystkim bezpieczna obsługa!
Hodowla zwierząt inwentarskich wiąże się z dużym ryzykiem wypadku. W czasie karmienia, dojenia i zabiegów higienicznych często dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta, a w ekstremalnych przypadkach nawet do stratowania ludzi. Z danych KRUS wynika, że rocznie ok. 2 000 osób doznaje urazu podczas pracy ze zwierzętami, a kilka traci życie.
Przyczyny wypadków
Najczęstsze przyczyny wypadków to: reakcja zwierząt na nieznane bodźce i otoczenie (podejście do zwierząt bez uprzedzenia, hałas, ból, strach), narowistość i agresja, niewłaściwy sposób obsługi, nieodpowiednie warunki bytowania (nadmierne zagęszczenie, brak dostępu do wody i paszy, oraz wybiegów), nieprawidłowe metody poskramiania. Samce zwierząt gospodarskich (buhaje, ogiery, knury, tryki) uznawane są za zwierzęta niebezpieczne, dlatego powinni z nimi pracować wyłącznie silni mężczyźni. Szczególną ostrożność należy zachować przy obsłudze buhajów. Aby bezpiecznie je obsługiwać, należy wpiąć im kółko nosowe, służące do przeprowadzania za pomocą specjalnego drążka o długości minimum 1,4 m i  zastosować mocny kantar.
Jak zachowywać się podczas pracy ze zwierzętami?
Zwierzęta są spokojniejsze, jeżeli opiekują się nimi znane im i przyjaźnie nastawione osoby. Przestraszone lub zaskoczone zwierzę może ugryźć, kopnąć, przewrócić, przygnieść, stratować. Rozdrażnione zwierzę może zaatakować. Dlatego podczas pracy należy być zdecydowanym, ale spokojnym i ostrożnym. Należy uprzedzać zwierzęta głosem, gdy się do nich zbliżamy, starać się nie dopuścić do sytuacji otoczenia przez stado. Podstawą jest także unikanie drażnienia zwierząt i praca na trzeźwo.
Pod stałą obserwacją
Bydło i konie widzą dookoła siebie z wyjątkiem obszaru znajdującego się bezpośrednio za ich zadem. Aby uniknąć kopnięcia lub uderzenia, przed podejściem do zwierzęcia od tyłu należy je uprzedzić głosem. Pozycja głowy i ogona świadczy o stanie emocjonalnym – Unoszenie lub tulenie uszu, grzebanie kończynami w podłożu, stroszenie sierści na grzbiecie, szczerzenie zębów, parskanie sygnalizują zagrożenie ze strony zwierzęcia. Zwierzęta reagują gwałtownie na wysokie dźwięki. Pokrzykiwanie powoduje u nich stres i poczucie zagrożenia.

Oprac mk na podst. kościerski.info


Zobacz również:
Byk wpadł do kanału!
Byk zabił rolnika? Wielka tragedia w gospodarstwie
Michał Kaliszan
Autor Artykułu:Michał Kaliszanonline marketing manager/redaktor w zespole top agrar Polska Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 05:14