Aktualnie wielu naukowców zajmujących się dobrostanem zwierząt zwraca uwagę na aspekty socjalne utrzymania cieląt. Ich zdaniem, indywidualne kojce dla cieląt nie zapewniają im należytej interakcji, co ogranicza ich zdolności poznawcze i umiejętność uczenia się, tak ważne m.in. podczas pobierania pasz. Z drugiej jednak strony, koronnym argumentem przemawiającym za pojedynczym utrzymywaniem młodych zwierząt w zewnętrznych budkach, jest mniejsze ryzyko przenoszenia chorób, lepsza zdrowotność zwierząt, a także lepsza kontrola pobrania pasz.
– Na początku mieliśmy w cielętnikach duże problemy z biegunkami, bo pomimo dobrego żywienia i reżimu sanitarnego cielęta i tak chorowały. Po przejściu na odchów w budkach cielęta mają doskonałe parametry odchowu, nie chorują, a ich upadki są znikome. Nie ma lepszego systemu niż zimny odchów – mówi dr Ryszard Kujawiak z Sano.
Warto jednak podkreślić, że warunkiem tzw. zimnego wychowu cieląt jest jednak zapewnienie wygodnego, suchego i czystego legowiska w postaci ściółki oraz osłony przed wiatrem i opadami atmosferycznymi.
W najnowszym numerze dodatku specjalnego „top bydło” znajdziesz zestawienie (wraz z cenami) wybranych, dostępnych na rynku budek do indywidualnego utrzymywania cieląt. Zamów prenumeratę i sprawdź, jakie rozwiązania proponują wybrane firmy, czym różnią się poszczególne budki w zakresie funkcjonalności a także warunków transportu czy okresu gwarancji.
mj
StoryEditor
Dom dla cielaka
Jak wybrać budkę dla cielęcia? W najnowszym wydaniu dodatku specjalnego „top było” znajdziesz analizę oferty wybranych firm w zakresie budek indywidualnych.