StoryEditor

NIE dla redukcji emisji amoniaku w Polsce

Już niedługo na posiedzeniu Rady Ministrów z inicjatywy Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa, zostaną poruszone kwestie związane z konsekwencjami wdrożenia do prawa polskiego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczenia atmosferycznego oraz zmiany dyrektywy 2003/35/WE (COM(2013)92 - dyrektywy NEC).
20.04.2016., 16:04h

Procedura w drodze?
Projekt dyrektywy NEC przewiduje konieczność zmniejszenie emisji m.in. amoniaku poprzez stosowanie niskoemisyjnych praktyk w chowie zwierząt, czyli karmienia i utrzymania zwierząt, a także przechowywania i stosowania nawozów. Dyrektywa ta jest obecnie negocjowana pomiędzy Radą, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim.

NIE dla zmian
Stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest jednoznaczne: resort rolnictwa zdecydowanie sprzeciwia się proponowanym wysokościom pułapów redukcyjnych w odniesieniu do amoniaku. W jego ocenie zmiany są zbyt ambitne i wiązałyby się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów dostosowawczych. Utrudnienia, które wiązałyby się z wdrożeniem w polskich gospodarstwach rolnych praktyk zmniejszających wielkość emisji amoniaku są zbyt duże i miałyby negatywny wpływ na konkurencyjność tych sektorów produkcji. Za wprowadzenie zmian w nowej dyrektywie NEC odpowiedzialne jest Ministerstwo Środowiska, które współpracuje z innymi resortami, w tym także z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zmiany tylko dla amoniaku
Projekt dyrektywy NEC dotyczy realizacji długofalowej polityki UE w zakresie zanieczyszczeń powietrza (pyły, gazy) i odnosi się do osiągnięcia określonych poziomów redukcji emisji szeregu zanieczyszczeń. Efektem prowadzonych w okresie 2014-2015 prac w Radzie UE jest m.in. propozycja wyłączenia metanu (CH4) z projektu dyrektywy NEC, co oznacza, że w odniesieniu do tego gazu nie byłyby ustanawiane krajowe limity redukcji. Usunięcie zobowiązań odnośnie metanu było możliwe dzięki staraniom m.in. Polski, w tym resortu rolnictwa.  dj

Fot. Sierszeńska

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:07