StoryEditor

Obora kompostowa: komfort jak na łące i zdrowe racice

Rodzina Grubmüllerów z Dolnej Bawarii postawiła dwie obory kompostowe – dla krów mlecznych i dla młodzieży. Decyzji nie żałują. Dziś wybraliby tak samo. Zobacz, jak to zrobili!
Christiane Kretzer
15.02.2024., 07:30h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Obory kompostowe
  • Dwa razy dziennie przegrabiane
  • Żadnych problemów z racicami
  • Własne wióry
  • Odpad do ścielenia
  • Wpływ na wydajność
  • Stanowisko za 9000 €
  • Schemat obory
  • To, co najważniejsze

Obory kompostowe

Widok 80 zrelaksowanych krów, leżących swobodnie na kompostowym podłożu w nowej oborze robi wrażenie.

– To zupełnie inny rodzaj rolnictwa – komentuje Alois Grubmüller, hodowca z Schöllnach w powiecie Deggendorf (Niemcy). W 2017 roku rodzina Grubmüllerów wybudowała dwie obory kompostowe – jedną dla krów dojnych, a drugą dla młodzieży. Przejście z systemu uwięziowego do obory wolnostanowiskowej było zupełnie nowym doświadczeniem zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi.

image

Gertruda i Alois Grubmüllerowie oborę kompostową wybrali dość przypadkowo.

FOTO: Kretzer

Zasada konstrukcji obory kompostowej jest prosta – to otwarty budynek z korytarzem paszowym wzdłuż jednej długiej ściany. Gospodarstwa ma dodatkowo przeciwległy dziedziniec (patrz rys. str. 20). W środkowej części obory znajduje się powierzchnia do leżenia, gdzie każda krowa ma do dyspozycji ok. 10 m2. Jest ona położona niżej w stosunku do stołu paszowego i korytarzy spacerowych, bo trociny i/lub zrębki drewna wypełniają ją na głębokość 50 do 100 cm.

Dwa razy dziennie przegrabiane

Dwukrotnie w ciągu dnia Grubmüller przegrabia powierzchnię do leżenia. W ten sposób wraz z powietrzem wprowadza odchody i mocz krów do substratu drewnianego, kontrolując tym samym proces kompostowania, który odbywa się w dolnych warstwach legowiska.

Kontrola procesu kompostowania to sztuka, którą hodowca musiał wcześniej opanować.

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Christiane KretzerChristiane Kretzer
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. październik 2024 19:27