StoryEditor

Obora: mała ale wydajna

Optymalne żywienie oraz wydajny dój jest możliwy w oborze uwięziowej – udowadniają rolnicy z miejscowości Kostry-Litwa na Podlasiu.
28.09.2017., 11:09h
Pojawiła się myśl, żeby budować zupełnie nową oborę, ale inwestycja ta kosztowałaby znacznie więcej. Tym bardziej że musiałbym dokupić ziemi, a tej brakuje – mówi Robert Saniewski, który rok temu postanowił zmodernizować oborę uwięziową. Dobudował nową część z porodówką, kojcami dla młodzieży i cieląt, wyposażył obiekt w samojezdny wózek paszowy, a także nową dojarkę przewodową.

Wózek zastąpił starą poczciwą taczkę i szufelkę. Zadaje precyzyjną porcję pasz treściwych, zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem krów. Z kolei dojarkę rurociągową, z aparatami udojowymi wyposażonymi m.in. w system automatycznego zdejmowania, pomiar ilości mleka oraz jego przewodności znacznie usprawniły pracę, ale też przyczyniły się do lepszej zdrowotności krów.

 Jakie możliwości daje nowe wyposażenie? Ile kosztowała modernizacja i jakie dokładnie przyniosła efekty, w tym o ile skrócił się dzienny czas pracy w oborze? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w artykule „Wydajna uwięziówka” w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.

 mj, fot. Jajor
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 09:40