StoryEditor

Podpiwniczona dojarnia w Jędrzychowicach

Polscy producenci mleka nie stronią od innowacji i odważnie inwestują w nowoczesne technologie. Wiele ciekawych rozwiązań zastosowali ostatnio m.in. hodowcy z HZZ Osowa Sień.
27.11.2015., 09:11h

Na fermie w Jędrzychowicach zasiedliliśmy nowe budynki. Nowa jest też dojarnia mieszcząca się oddzielnym budynku, w który jest także poczekalnia oraz obora dla krów leczonych – opowiada Czesław Kryszkiewicz, prezes Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o. Informuje, że wcześniej 640 krów utrzymywano w 5 budynkach z wspólną halą udojową typu „rybia ość”, które wzniesiono w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Ponad 40 letnie obory nie spełniały już wymagań dla wysoko mlecznych krów, szwankował mikroklimat, bo obory były niskie ze słabą wentylacją.

Nową fermę w Jędrzychowicach stanowią m.in. dwie bliźniacze obory dla krów dojnych, każda na 300 sztuk. Dla krów zasuszonych przewidziana jest jedna ze starych obór. Niedawno zasiedlone budynki mają słupową konstrukcję stalową. We wnętrzu budynku słupy nośne są rozstawione co 6 m przebiegają wzdłuż podwójnych boksów legowiskowych, wykonano je z dwuteowników o wysokości 330 m. Ściany podłużne o grubości 25 cm do wysokości 90 cm wykonano z bloczków silikatowych. Niezabudowaną  przestrzeń nad murem do okapu o wysokości 1,35 m można zasłonić w niepogodne dni zwijanymi kurtynami. Obora dla krów dojnych ma centralnie umieszczony przejazdowy stół paszowy o szerokości 5 m. Po obu jego stronach za drabiną paszową przebiegają korytarze paszowe z pełną posadzką o szerokości 3,10 m. Za nimi znajdują się podwójne boksy legowiskowe o łącznej długości 4,25 m.

– Podczas tegorocznych upałów sprawdziła się dobra izolacja termiczna pokrycia dachowego o grubości 14 cm. W upalne dni w budynku był odczuwalny chłód, mimo że nie są zainstalowane wentylatory wzmagające ruch powierza – relacjonuje Damian Grzesiecki, odpowiedzialny za inwestycje w HZZ Osowa Sień. Nadmienia, że jest to także zasługą usytuowania obór wzdłuż osi wschód-zachód, tj. w poprzek kierunku najczęściej wiejących wiatrów. Zamontowane kurtyny w ścianach podłużnych współpracują ze stacją pogodową i czujnikami temperatury oraz wilgotności powietrza i stosownie do warunków atmosferycznych automatycznie się uruchamiają. Pełne wykorzystanie zdolności produkcyjnych krów umożliwiają lampy LED, które przedłużają dzień świetlny w okresie jesienno-zimowym. Mają  mocy 150 Wat, ale dają strumień świetlny taki sam jak lampy halogenowe o mocy 400 Wat.

Oprócz dobrego mikroklimatu hodowcy z HZZ Osowa Sień zadbali także wygodne legowiska dla krów. Boksy legowiskowe o długości 2,25 m i szerokości 1,2 m ścielone są separatem z gnojowicy. Zastosowano w nich samonośne przegrody międzylegowiskowe firmy GEA, które zapewniają zwierzętom bardzo dobry komfort podczas kładzenia się i wstawania. 

Więcej informacji o nowych oborach na fermie w Jędrzychowicach zamieściliśmy w artykule pt. „Podpiwniczona dojarnia w Jędrzychowicach”, opublikowanym w grudniowym wydaniu „top bydło”. Informujemy m.in. o unikalnym w Polsce systemie usuwania i zagospodarowania odchodów oraz o innowacyjnej hali udojowej.  les, fot. Lesiakowski

Ryszard Lesiakowski
Autor Artykułu:Ryszard Lesiakowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 02:56