StoryEditor

Roboty potęgują rozwój

Odwiedziliśmy trzy gospodarstwa z trzema różnymi robotami udojowymi. Jak po zmianie systemu doju, a także przeprowadzkach do nowych obór zmieniła się ich praca? Czytaj w najnowszym wydaniu top bydło.  
18.02.2021., 15:02h
Choć roboty udojowe już na dobre zadomowiły się w polskich stadach bydła mlecznego, nadal inwestycja w nie budzi skrajne emocje wśród rolników. Postanowiliśmy odwiedzić trzy różne gospodarstwa, które w ostatnich latach nie tylko wybudowały nowe obory lub znacząco zmodernizowały stare, ale także postawiły na automatyczny dój. – Możliwość niedojenia to dodatek, robot to głównie lepsza kontrola stada – to jedno z pierwszych zdań, które padały podczas naszych rozmów. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Gdy zaczynali 20 lat temu, mieli 8 krów o wydajności 3,5 tys. kg mleka/rok w starej oborze uwięziowej. Praca nie należała do łatwych i była okupiona wieloma wyrzeczeniami. Żywienie z ręki, pracochłonny dój dojarką rurociągową, ścielenie legowisk i usuwanie nieczystości – łącznie do 10 godzin pracy dziennie. I choć wysiłek się opłacił, bo Kindze i Danielowi Górnowiczom – wówczas w stadzie ok. 25 krów – udało się osiągnąć średnią wydajność na poziomie ok. 8,5 tys. kg/krowy/rok. Niestety, brakowało perspektyw dalszego rozwoju...

Nieco wcześniej, bo na początku lat 90. ub. wieku, swoją przygodę z produkcją mleka zaczynał Leszek Olszewski. Na starcie miał ciasną oborę uwięziową i 7 ha ziemi. Dalszy rozwój przypadł na 2005 r. wraz z budową nowego obiektu na 50 krów (40 × 17 m) z halą udojową (2 × 4 rybia ość). Spisywała się znakomicie, ale po poszerzeniu obory o 10 m (w 2012 r.) okazała się niewystarczająca, bo dój 100 szt. trwał ok. 3 godziny

Z kolei ostatni z bohaterów naszych reportaży  – Marek Golanowski swoje stado ze starej obory z halą rybia ość 2 × 3 do nowej z 156 legowiskami dla krów i dwoma robotami udojowymi, przeniósł w 2018 roku.

W jakie rozwiązania zainwestowali hodowcy, jak im się sprawdzają po kilku latach użytkowania i co zmieniło się na ich fermach po wprowadzeniu robotów udojowych? Zamów prenumeratę i czytaj w najnowszym, marcowym wydaniu top bydło.

mj
Fot. Jajor
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:25