Rozważając budowę lub rozbudowę budynku inwentarskiego na potrzeby czy to chowu bydła mlecznego czy mięsnego (względnie opasowego), warto rozważyć dwie podstawowe możliwości pozyskania funduszy na taką inwestycję. Są to dotacje w ramach PROW 2014-2020 oraz wciąż atrakcyjne kredyty preferencyjne. Z kolei ciekawą propozycją dla mniejszych gospodarstw może być premia na restrukturyzację małego gospodarstwa. Jak skorzystać z tych możliwości? Na to pytanie będzie odpowiadał Grzegorz Ignaczewski z redakcji „top agrar Polska”.
Usłyszymy również prelekcję dr Wojciecha Barańskiego z UWM w Olsztynie o zarządzaniu stadem w kontekście występowania zapaleń wymienia. W większości przypadków, to nasze błędy przyczyniają się do większej liczby komórek somatycznych w mleku, a co za tym idzie przypadków mastitis. Czy i w jaki sposób można ich uniknąć, by ograniczyć koszty związane z leczeniem zwierząt i karencją na mleko.
Ostatnim punktem programu będzie debata o budowie obór dla bydła mlecznego i opasowego. Grono zaproszonych przez nas ekspertów podzieli się swoimi doświadczeniami na temat konkretnych rozwiązań w oborach. Trzeba pamiętać, że w przypadku najczęściej praktykowanych obecnie nowych obór z wolnostanowiskowym systemem utrzymania bydła, musimy pogodzić wydajność pracy z indywidualnymi potrzebami poszczególnych grup technologicznych zwierząt, co tylko z pozoru wydaje się proste.
Na inwestycję warto więc spojrzeć z perspektywy kilku lat, bo błędy popełnione podczas budowy mogą skutkować poważnymi konsekwencjami lub utrudniać nam pracę każdego dnia. Co gorsza mogą też działać na szkodę zwierząt, przez co nie wykorzystamy w pełni ich potencjału genetycznego.
Jak się przed tym ustrzec?
Żeby uzyskać na to i wiele innych pytań, przyjdź na naszą debatę: „Budowa i organizacja obory dla bydła opasowego i mlecznego – jakie błędy popełniamy najczęściej?” podczas Targów Ferma Bydła w Łodzi. Start godz. 11.00 w sali D (Nowa Hala EXPO w Łodzi).
mj, gi
Fot. Wieczorek