StoryEditor

Tomasz Cieślik: hodowca, szef podlaskiego związku i producent mleka

Znany z programu "Rolnicy. Podlasie" Tomasz Cieślik to zapalony hodowca i producent mleka, a także prezes Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Jak jego stado osiąga tak dobre wyniki?

20.08.2024., 14:03h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Krowy to rodzinna tradycja
  • Cielęta w budkach
  • Buhajki do rozrodu
  • Własna droga

Hodowla zarodowa bydła mlecznego jest oczkiem w głowie Tomasza Cieślika, hodowcy z Pokaniewa na Podlasiu. W linii prostej z gospodarstwa do wschodniej granicy z Białorusią jest trochę ponad 15 km. Na niebie krąży orzeł bielik, dostojnie unosząc się nad stadem krów, korzystających z pastwiska otulonego imponującymi lasami.

Krowy to rodzinna tradycja

– Na słabych glebach bez produkcji mleka nie bylibyśmy w stanie się utrzymać – podkreśla Tomasz Cieślik. Kiedy w 2006 roku przejmował gospodarstwo po rodzicach, w oborze uwięziowej było już 50 krów. Od lat gospodarstwo było nastawione na produkcję mleka, co w tej okolicy jest powszechną praktyką. Przeważają gleby V i VI klasy, łąki torfowe, jakoś trzeba było tę paszę zagospodarować. Jak twierdzi hodowca, rodzinna tradycja i jak na tamte czasy spore stado było dobrą bazą do rozwoju gospodarstwa. W 2008 r. postanowił wybudować oborę wolnostanowiskową na 140 krów.

Wizytówka gospodarstwa

Tomasz i Monika Cieślikowie, Pokaniewo, pow.siemiatycki, woj. podlaskie

  • go...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. sierpień 2024 14:04