StoryEditor

Zamiast ropy – gnojowica!

Arabia Saudyjska, światowy lider rynku ropy naftowej, poważnie rozważa użycie krowich odchodów jako krajowego źródła energii.
26.07.2017., 12:07h
Gospodarka mleczarska w kraju, gdzie rolnictwo stanowi około 3%, a który posiada niemal 1/3 światowych zasobów ropy naftowej, nie jest istotną gałęzią produkcji. Mimo tego Arabia Saudyjska jest samowystarczalna w produkcji mleka.

To właśnie złoża ropy naftowej napędzają przemysł, rolnictwo i budownictwo. Na ropie opiera się bogactwo królestwa (Arabia Saudyjska jest monarchią absolutną). Kiedy jednak nadchodzi kryzys, szuka się alternatyw.

Spore zmiany


W obliczu spadku cen ropy naftowej i prób zróżnicowania gospodarki władze Arabii Saudyjskiej postanowiły zmniejszyć dotacje na dotychczasowe źródła energii. W zamian za to planują zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. W ten sposób chcą zaoszczędzić większą ilość surowców (w tym oczywiście ropy naftowej) na eksport.

Królestwo planuje w ciągu najbliższych 10 lat wdrożyć 30 projektów związanych z energią słoneczną i wiatrową w ramach programu o wartości 50 miliardów dolarów na rzecz pobudzenia wytwarzania energii odnawialnej i ograniczenia zużycia ropy naftowej.


Krowia energia



Narodowa Kooperatywa Rozwoju Rolnictwa Arabii Saudyjskiej planuje stworzyć fabrykę biomasy – biogazownię, wartą 200 milionów dolarów. W niej przetwarzane będą odchody pochodzące z produkcji zwierzęcej, a dokładnie z hodowli bydła.

Firma, która zajmie się produkcją, znana jest pod nazwą Nadec. Jej przedstawiciele prowadzą już rozmowy z potencjalnymi deweloperami.


Nadec ustala finansowanie projektu z grupą banków lokalnych. Pozyskanymi funduszami firma planuje nie tylko pokryć koszty budowy biogazowni, ale także budowę elektrowni słonecznej na farmie. Sponsorzy staną do przetargu, a wygrany przejmie należące do Nadec zapasy diesla.

Zmiana charakteru energetycznego, który planuje Arabia Saudyjska to pozytywna wiadomość dla środowiska. Nie wiadomo jednak, jak działania zmierzające ku rozwojowi energii odnawialnej wpłyną na globalne ceny ropy.

Produkcja energii z obornika staje się coraz bardziej popularna na świecie. W Europie liderem takiego rozwiązania są Niemcy. 
    al

Źródło: agweb.com
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 18:20