– Dobrostan krów jest bardzo istotnym aspektem produkcji mleka, a może nawet najważniejszym. Jeśli stworzymy krowom odpowiednie warunki do życia one odwdzięczą się w mleku, a my będziemy mieli szansę na produkcję zrównoważoną – zarówno pod kątem zdrowotnym jak i ekonomicznym – mówił Rafał Lipiński z Lely East Sp. z o.o. w rozmowie z Marcinem Jajorem z redakcji top agrar Polska.
Jak podkreślał ekspert, jest bardzo dużo aspektów, które mają wpływ na dobrostan krów i które należy poprawić zarówno w istniejących, starych budynkach, ale i nowych oborach. Niestety, powstające obecnie obiekty nie zawsze spełniają wszystkie wymogi zwierząt. Trzeba bowiem pamiętać, że krowy zmieniają się genetycznie, rośnie ich produkcji czy gabaryty.
– Przykładowo kiedyś mówiło się, że w oborze może być 10% mniej legowisk niż krów. Teraz jest zupełnie odwrotnie. W oborze powinno być przynajmniej 10% wolnych legowisk, a więc w budynku przeznaczonym dla 100 krów powinniśmy zapewnić przynajmniej 110 legowisk – mówił Lipiński, zwracając uwagę na obowiązującą w każdym stadzie hierarchię wśród zwierząt. Jeśli krowa nie ma przestrzeni w oborze, nie ma dostępu do stołu paszowego, poideł czy legowisk – to zaczyna się walka. Krowy starsze, dominujące odpychają młodsze, a więc te które tak naprawdę – ze względu na swój okres produkcyjny – przynoszą hodowcy najwięcej pieniędzy.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas budowy czy modernizacji obór oraz jak może wyglądać obora przyszłości? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź podczas naszego webinarium, które odbędzie się już 10 marca br.
W ramach spotkania podpowiemy też jak krok po kroku najważniejsze etapy odchowu cieląt i młodzieży hodowlanej przez pryzmat ich przyszłych wyników produkcyjnych, a także omówimy najważniejsze elementy, które decydują o skutecznym rozrodzie w stadzie. Odpowiemy tym samym na pytanie – co zrobić, by każda krowa dała co roku cielę?
Wszystkie te elementu mają kolosalny wpływ na ekonomikę produkcji mleka, ale także wizerunek gospodarstwa w realiach coraz większej presji konsumentów i opinii publicznej na „mleko od szczęśliwych krów”. To ogromne wyzwanie, szczególnie w warunkach zmiennych cen skupu mleka oraz narastających kosztów jego produkcji.
Bądźcie z nami 10. marca br. o godz. 10.00.
Zapisy na: www.mleko.topagrar.pl.
Zapraszamy!
StoryEditor
Zapraszamy na webinarium dla producentów mleka już 10. marca!
Na co zwrócić uwagę przy budowie i modernizacji obory, poprawić wskaźniki rozrodu i zapewnić cielętom dobry start? – na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź 10 marca podczas webinarium top agrar Polska.