Nowe obowiązki wszystkich gospodarstw
Wszystkie gospodarstwa od stycznia podlegają nowym przepisom. Dotyczą one obowiązkowej dokumentacji i krótszych terminów stosowania nawozów, w szczególności obornika i gnojowicy. Przestrzegania przepisów przez rolników będą pilnowali kontrolerzy z Inspekcji Ochrony Środowiska. W razie wykrycia nieprawidłowości będą mogli nakładać wysokie kary. O ich wysokościach pisaliśmy w artykule premium Nowe obowiązki dla wszystkich gospodarstw oraz w styczniowym numerze „top agrar Polska”.
Nowe zasady wnioskowania już niedługo
Dopłaty to również temat dotyczący wszystkich gospodarstw. W 2018 roku wnioski o płatności bezpośrednie i płatności obszarowe z PROW będzie można składać elektronicznie. Ponadto zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich wystarczy złożyć stosowne oświadczenie. Szacuje się, że z tego ułatwienia skorzysta kilkaset tysięcy rolników. O szczegółach przeczytacie: Wniosek o dopłaty tylko przez Internet od 2018 roku! oraz Nowe zasady wnioskowania już niedługo!
Tajniki VAT od stycznia 2018
Od stycznia w życie weszło wiele zmian dotyczących VAT-u. Nowe przepisy dotyczą także rolników. W jakim zakresie? Od początku roku obowiązuje m.in. split payment, jednolity plik kontrolny i obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K elektronicznie. Split payment dla rolnika jest o tyle dobry, że chroni rolnika przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, z którymi zawiera transakcje. O tym co zmieniło się od stycznia w VAT przeczytacie w artykule: Tajniki VAT od stycznia 2018. Do tekstu załączone jest też video, w którym ekspert omawia nowe przepisy.
Zakaz handlu w niedzielę, ale z wyjątkami
Od marca tego roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę. W 2018 r. będziemy mieli dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. jedną, a rok później już żadnej. Tak zakłada nowe prawo. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę jest jednak pełna wyjątków, które będą dotyczyły także rolników. Sprawdźcie sami – Zakaz handlu w niedzielę, ale z wyjątkami
Wcześniejsza emerytura tylko do końca 2017
Od stycznia zmieniły się także przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur dla rolników. Mężczyźni, którzy do 31 grudnia 2017 ukończyli 60 lat i kobiety, które ukończyły 55 lat mogą ubiegać się o wcześniejsze świadczenia. Emeryturę otrzymają po spełnieniu warunków, o których piszemy w artykule: Wcześniejsza emerytura tylko do końca roku!
oprac. mk