StoryEditor

Dowiedz się, jak prawidłowo przesadzisz swoje lilie!

Lilie to piękne rośliny ozdobne, które ozdobią każdy ogród. Ich uprawa nie należy do najtrudniejszych, ale przesadzanie bywa kłopotliwe. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby kwiaty zdrowo rosły.
Julita Semrau
20.07.2024., 08:00h

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy i dlaczego warto przesadzać lilie?

Jak przesadzać lilie?

Jak pielęgnować lilie?

Kiedy i dlaczego warto przesadzać lilie?

Wymóg przesadzania lilii ogrodowych podyktowany jest ich cyklem wzrostu. Rośliny te bujnie rozwijają się i kwitną przez około trzy lata. Po tym czasie ich kwiaty stają się coraz mniejsze i rzadsze. Dlatego też ważne jest, aby uprawę lilii zaplanować już na etapie ich pierwszego sadzenia i przygotować dla nich stanowisko nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Według ekspertów, najlepszym czasem na przesadzenie tych roślin jest wrzesień lub początek października, gdyż dzięki temu zapewniamy im wystarczająco dużo czasu na ponowną aklimatyzację i przygotowanie się do zimowania.

Jak przesadzać lilie?

W przypadku przesadzania lili ogrodowych kluczowe stają się terminy, a ich nieprzestrzeganie może zaburzyć rozwój i kwitnienie całej rośliny. Gatunek ten jest byliną, dlatego też proces ich przesadzania rozpoczynamy od delikatnego wykopania z ziemii cebul wraz z korzeniami, które następnie oczyszczamy z obumarłych, uschniętych i za długich pędów. Wszystkie sztuki dokładnie oglądamy, pozostawiając jedynie te zdrowe i nienaruszone przez szkodniki, a następnie przystępujemy do ponownego sadzenia.

Zobacz także: Ogród dla zapracowanych – wybierz bezobsługowe rośliny na lata

W odpowiednio wybranym miejscu przygotowujemy dołki (o głębokości około 15-20 centymetrów), do których wsypujemy torf lub kompost. Warto pamiętać, że optymalny rozstaw lilii wynosi około 20-30 centymetrów. Po umiejszczeniu cebuli w otworach, całość starannie przysypujemy ziemią, delikatnie ugniatamy i obficie podlewamy.

 

Jak pielęgnować lilie?

Lilie ogrodowe nie mają bardzo wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych, dzięki czemu są łatwe w uprawie również dla ogrodników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę. Dodatkowo występują w wielu odmianach i wersjach, spośród których możemy wybierać i przebierać do woli. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady pielęgnacji tego gatunku, które ułatwią prace:

Podlewanie: lilie ogrodowe nie występują naturalnie w naszym klimacie, wolą te o wyższej wilgotności i większym nasłonecznieniu. Warto więc zadbać o odpowiednie nawodnienie. Rośliny te podlewamy regularnie, ale nie obficie, gdyż cebule bardzo szybko gniją.

image
Jak pielęgnować lilie?
FOTO: Envato Elements

Nawożenie: lilie potrafią rozwijać się bardzo szybko i intensywnie, wykorzystując przy tym większość minerałów i składników odżywczych. Dlatego też ważne jest wykorzystywanie wieloskładnikowych nawozów oraz naturalnych wspomagaczy.

Odchwaszczanie: podczas pozbywania się niechcianych sąsiadów lilii, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić znajdującej się pod ziemią cebulki.

Okrywanie na zimę: najprostszym rozwiązaniem jest okrycie ziemi bezpośrednio pod rośliną. Możemy wykorzystać ściółkę, suche liście, korę lub torf. Gatunki, które nie są odporne na niskie temperatury wykopujemy dużo wcześniej, ponieważ już na przełomie września i października.

fot. envato elements

Julita SemrauJulita Semrau
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 17:40