Spis treści:
Fałszywe oregano
Zafałszowany skład oregano zadziwia. Na stronie gov.pl można odnaleźć wyniki badań, które dowodzą, że w składzie pojawiły się także tańsze materiały roślinne:
- liść mirtu (Myrtus communis),
- liść oliwki (Olea europaea),
- liść laurowy (Laurus nobilis ),
- liść czystka (Cistus spp.),
- liść leszczyny (Corylus avellana),
- iść majeranku (Origanum majorana),
- liść sumaka (Rhus spp.),
- cząber (Satureja spp.),
- tymianek (Thymus spp.).
Próbki oregano przebadano w laboratorium GIJHARS w Lublinie, zastosowano rozmaite metody, dzięki którym wykryto obecność innych roślin w oregano.
Przeczytaj także: Nie wyrzucaj skoszonej trawy! Wykorzystaj ją do tego celu...
Uprawa oregano
Oregano, czyli lebiodka pospolita występuje powszechnie w Azji, Europie i obu Amerykach. Oregano to roślina wieloletnia o charakterystycznym zapachu. Ma gęsto rozgałęzione pędy pokryte drobnymi liśćmi. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty oregano przyciągają pszczoły i motyle. Oregano wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego. Radzi sobie na glebach mniej żyznych i dobrze przepuszczalnych. Nie lubi natomiast zbyt wielkiej wilgoci. Niektóre odmiany oregano są mrozoodporne. Nasiona oregano nadają się do wysiewu skrzynkowego lub do donic, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysiać je prosto do gruntu. Już po dwóch tygodniach powinno być widać siewki. Warto dbać o podlewanie, szczególnie tych młodszych roślin i posadzonych w donicach.
Oregano i właściwości lecznicze
To roślina dobra na kaszel i na infekcje. W oregano znajdziemy związki fenolowe, flawonoidy, garbniki, makro-, mikroelementy, wielonasycone kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, dzięki którym roślina ta jest tak cenna.
Właściwości prozdrowotne oregano:
- działanie przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne,
- ochrona wątroby,
- środek odkażający,
- wsparcie w wykrztuszaniu.
Oregano ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, dlatego lebiodka znalazła zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetyce.
Źródło: gov.pl
Fot. envato elements