StoryEditor

Jak dbać o iglaki po zimie? Uwaga na przędziorki, mszyce i miseczniki!

Niestety ogród bezobsługowy nie istnieje, podobnie jak drzewa i krzewy iglaste, omijane przez wszelkie problemy zdrowotne. Jak poprawnie dbać o drzewa iglaste po zimie?
Katarzyna Wójcik
14.03.2024., 10:49h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak dbać o iglaki?
  • Na przędziorki, mszyce i miseczniki
  • Zawieś filcowe opaski
  • Groźny licinek

Jak dbać o iglaki?

O piękny, całoroczny wizerunek roślin iglastych trzeba zabiegać, czasem nie mniej niż o gatunki liściaste. Materiał nasadzeniowy najlepiej kupować w szkółkach i wyspecjalizowanych punktach ogrodniczych, gdzie jest zadbany, przede wszystkim dobrze nawodniony. Zakup w markecie, mimo często niższej ceny, nie musi się opłacić, bo przesuszone rośliny są już na starcie słabsze.

Z pewnością trzeba im zapewnić optymalne warunki wzrostu i rozwoju. Źródłem problemów często okazują się zastoiska wody na niezdrenowanym terenie, skutkujące zasychaniem nawet całych roślin. Większość gatunków preferuje glebę o odczynie lekko kwaśnym. Iglaki będą wdzięczne za żyzną glebę, ale sosny i jałowce dobrze radzą sobie nawet na piaszczystej.

Mają zróżnicowane wymagania świetlne. W miejscach dobrze nasłonecznionych dobrze czują się sosny, jodły, jałowce, modrzewie, cyprysiki i żywotniki (tuje), w zacienionych poradzą sobie cisy, choiny kanadyjskie i niektóre odmiany świerków. Różne źródła zalecają podsadzanie iglaków bluszczem pospolitym czy barwinkiem. Ja odradzam takie rozwiązanie, gdyż gatunki te – bardzo inwazyjne – potrafią konkurować np. z żywotnikami o światło, wspinając się na drzewka. Skutkiem jest masowe opadanie pędów.

Żółknięcie i brązowienie pędów tui zdarza się też w wyniku niedostatecznej ilości magnezu (postępuje od najstarszych pędów) i żelaza (od najmłodszych pędów) w podłożu. Jeśli powodem żółknięcia jest niedobór azotu, obserwujemy jednocześnie zahamowanie wzrostu roślin.

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Katarzyna WójcikKatarzyna Wójcik
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 20:39