Siew późnym latem
Łąkę siejemy podobnie jak trawnik, na specjalnie przygotowanym podłożu. Utarło się, że optymalny okres to wiosna, jednak okazuje się, że można je siać z doskonałym skutkiem również późnym latem i wczesną jesienią.Przed posianiem łąki należy pozbyć się wszystkich roślin zasiedlających teren, aby nie stały się konkurencją dla kiełkujących nasion i dorosłych roślin. Można założyć również fragmenty kwietnej łąki na istniejącym już trawniku. W tym celu należy wyciąć darń na wybranym obszarze (lub w kilku miejscach) i przygotować glebę pod wysiew.
Warto jednak pamiętać, że im większy i bardziej jednolity będzie teren przeznaczony na łąkę, tym łatwiej będzie utrzymać optymalne warunki rozwoju roślin kwitnących. Zdobycie nasion roślin łąkowych nie nastręcza trudności. Można zebrać je samodzielnie lub kupić. W sprzedaży są mieszanki nasion samych bylin kwitnących, jak również z domieszką nasion traw. W takich zestawach stosunek jednych nasion do drugich wypada zawsze na korzyść traw, które często dominują w uprawie i stanowią bardzo silną konkurencję dla roślin kwitnących, a w przyszłości mogą je wypierać. Dodatkowo na istniejącej już łące trawy same się zasieją.
Jesienne nawożenie
Zakładając trawnik i łąki w sierpniu, możemy zastosować wieloskładnikowy nawóz do trawników. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by zawierał on niewielką ilość azotu. Pierwiastek ten powoduje bujny wzrost roślin, co jest niekorzystne zimą.W składzie nawozów jesiennych powinny natomiast znaleźć się fosfor i potas. Pierwiastki te wpływają na lepsze krzewienie oraz przezimowanie.