StoryEditor

Łąki kwiatowe poprawią nie tylko jakość powietrza miast

W kraju coraz częściej mówi się o smogu, zanieczyszczeniu powietrza, m.in. gazami spalinowymi pojazdów samochodowych oraz dymem z ogrzewania mieszkań niewłaściwym opałem. Częściowo można temu zaradzić zmianami w urbanistyce miast.
17.01.2018., 14:01h
Jak informuje prof. Barbara Filipek-Mazur z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w ograniczeniu skutków zanieczyszczenia powietrza pomagają coraz bardziej popularne łąki kwiatowe, a w skali kraju ok. 8 proc. gospodarstw rolnych jest położona w obrębie administracyjnym miast. Zdaniem ekspertki rolnictwo w mieście nie służy już tak jak dawniej zapewnieniu łatwego dostępu do żywności, ale pełni także funkcje ekonomiczną, społeczną i środowiskową. Dla ekologii miast liczą się zwłaszcza dwie ostatnie role, poprawiające m.in. jakość powietrza.

Coraz częściej w architekturze zwraca się uwagę na zagospodarowanie przyrodnicze dachów, tarasów, balkonów, a nawet i ścian. Elementy te nie tylko oczyszczają powietrze. Tłumią też hałas, są siedliskiem dla fauny, poprawiają estetykę miast oraz są miejscem rekreacji.

Prof. Filipek-Mazur wskazuje ponadto, że formą rolnictwa w mieście są także:
  • ogrody sensoryczne, nastawione przede wszystkim na odbiór wrażeń innymi zmysłami, niż wzrok
  • ogrody wertykalne (z pionowymi elementami roślinności)
  • farmy kontenerowe.
  • nasadzenia roślin zdolnych do pochłaniania pyłów.
Źródło: Nauka w Polsce
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 07:28