StoryEditor

Nie wyrzucaj skoszonej trawy! Wykorzystaj ją do tego celu...

Skoszona trawa to nie balast. Choć większość osób pozbywa się pozostałości po koszeniu, wcale nie trzeba tego robić! A kosić trzeba i to często, aby murawa wyglądała jak zielony dywan. Co więc zrobić ze skoszoną trawą?
Julita Semrau
14.05.2024., 10:02h

Gdzie przechowywać skoszoną trawę?

Świeżo skoszona trawa to bogactwo składników odżywczych i minerałów, a do tego świetnie nadaje się do recyklingu. Po poprawnym i regularnym nawożeniu, same źdźbła przechowują azot, fosfor, potas oraz węgiel organiczny. Powtórne jej wykorzystanie jest więc dobre nie tylko dla roślin, ale również naszego portfela. Trawę należy zebrać zaraz po koszeniu, ponieważ pozostawiona na powierzchni murawy bardzo szybko zacznie gnić i zakwasza glebę. Jeśli pokosu (ścięte źdźbła) jest dużo, warto ją podsuszyć przed przechowaniem. Pamiętaj, aby nie chować jej do plastikowych worków! Brak dostępu do powietrza sprawi, że materia organiczna bardzo szybko zacznie gnić.

Skoszona trawa jako nawóz

Sposób wykorzystania skoszonej trawy jest bardzo dużo. Odpowiedni pomysł znajdzie się na każdą porę roku. Zacznijmy od nawożenia trawą samego trawnika, a więc mulczowania: zebrany pokos należy podsuszyć, rozdrobnić, a następnie rozsypać po powierzchni świeżo skoszonej murawy. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać, kiedy na dworze jest słonecznie i nie pada. Pamiętaj, aby nie robić tego zbyt często.

Przeczytaj także: Ślaz jest dobry na chrypkę. Jak go stosować?

Skoszoną trawą możemy również ściółkować rabaty. Wysypanie takiej kilkucentymetrowej warstwy pod kwiatami i warzywami wystarczy, aby nie tylko je odpowiednio (i bezpiecznie!) odżywić, ale pomoże to również zatrzymać rozrost chwastów. Tak rozkładające się źdźbła staną się również doskonałym źródłem naturalnego nawozu.

Jak kompostować skoszoną trawę?

Kompostowanie dużych ilości trawy jest jednym z łatwiejszych sposobów na jej wykorzystanie. Pamiętaj jednak, aby nie wrzucać na kompostownik całej trawy naraz, a robić to metodycznie oraz warstwami. W innym przypadku zacznie ona gnić lub dojdzie do wyginięcia mikroorganizmów, niezbędnych do procesów zachodzących podczas przekształcania materii organicznej w kompost. Trawę warto więc układać warstwami, naprzemiennie z odpowiednimi odpadkami kuchennymi, suchymi pędami czy ziemią ogrodową.

Przeczytaj także: Twój trawnik jest przesuszony i wygląda nieestetycznie? Zobacz, jak go uratować

Inne sposoby na wykorzystanie skoszonej trawy

Jeśli pokosu mamy wyjątkowo duża, a bardzo często może być to aż kilkadziesiąt kilogramów, taką trawę warto magazynować. Taką wysuszoną oraz zawiązaną w snopki trawę możesz bez obaw przechowywać aż do jesieni, kiedy wrażliwe na niskie temperatury rośliny będą potrzebowały okrycia.

image
Koszenie trawy
FOTO: Envato Elements

Skoszoną trawę możesz również przekopać z ziemią, pamiętaj jednak, aby nie robić tego, jeśli w glebie nadal znajdują się rośliny uprawowe. Dlatego też takie uzupełnianie użyźnianie najlepiej wykonywać jesienią, po zbiorach lub podczas zakładania kwatery. Wystarczy zasypać przestrzeń kilkucentymetrową warstwą trawy i przekopać na głębokość około 15 centymetrów.

image
TRAWNIK PO ZIMIE WYMAGA WŁAŚCIWEJ PIELĘGNACJI!

Jak zadbać o trawnik po zimie? Renowacja, nawożenie, koszenie murawy i inne prace

fot. envato elements

Julita SemrauJulita Semrau
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 20:19